• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Napísali o nás

Časopis Friško – zima: Chcete sa zdokonaliť v cudzích jazykoch?

Cudzojazyčná beletria LIBRE prináša čitateľom adaptácie diel svetových velikánov a tiež príbehy pre deti. Najväčšia edícia vekovo prispôsobenej jazykovej beletrie je dostupná v piatich svetových jazykoch: v angličtine, nemčine, francúzštine, taliančine a španielčine.

Viac sa dozviete tu.

časopis Friško – zima: Zaostrené na žlčník a pankreas

V odbornom nakladateľstve RAABE Slovensko vyšla kniha známeho gastroenterológa Petra Minárika s receptami a vzorovými jedálničkami výživovej poradkyne Evy Blaho, ktorá prináša potrebné odporúčania nielen tým, čo trpia niektorým z ochorení žlčníka a pankreasu, ale aj tým, čo chcú týmto ochoreniam predísť, prípadne chcú minimalizovať následky svojich občasných „zakopnutí". „Dlhodobé skúsenosti v klinickej práci potvrdzujú, že pacienti hľadajú a veľmi radi prijímajú pokyny a rady, týkajúce sa diétneho stravovania a liečebnej výživy. K tomu kontrastuje fakt, že publikácií v slovenskom jazyku, venujúcich sa tejto problematike je na našom trhu už dlhodobo nedostatok," hovorí Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovenska.

Celý článok nájdete tu.

www.skolskyservis.sk – 1. 12. 2017: Do súťaže Čitateľský oriešok 4 sa prihlásilo 29 000 žiakov zo 753 škôl

Spomedzi 753 základných škôl z celého Slovenska učitelia do súťaže prihlásili spolu 8 723 druhákov, 9 349 tretiakov a 8 845 štvrtákov. Navyše: tohtoročnú novinku – možnosť zapojiť do súťaže aj žiakov zo špeciálnych škôl využilo až 1 634 žiakov.

Prečítajte si celý článok tu.

www.ucn.sk – 29. 11. 2017 – Do súťaže Čitateľský oriešok 4 sa prihlásilo takmer 29 000 žiakov zo 753 škôl!

Do najväčšej celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže, ktorá rozvíja u žiakov čítanie s porozumením a fantáziu, sa prihlásilo spolu 28 551 žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka základnej školy. Ambasádorka tohto ročníka súťaže, obľúbená herečka Petra Polnišová, je nadšená z tohto krásneho čísla!

Celý článok nájdete tu.

 

Učiteľské noviny – 11/2017, strana 5: POČULI STE O PRVOM ADAPTÍVNOM SOFTVÉRI NA SLOVENSKU?

Softvér založený na princípoch adaptívneho učenia prichádza po úspechu v Írsku a Španielsku aj na Slovensko. Žiakom a učiteľom prináša túto učebnú pomôcku odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko.

Celý článok nájdete tu.

Moje peniaze – jeseň 2017: Som pôžitkárka

Niekto by povedal, že neinvestuje rozumne, lebo sa často rozhoduje podľa srdca. A hoci možno jej investície nie vždy produkujú finančný výnos, ona získava oveľa viac. Zážitky. Aj taká je obľúbená slovenská herečka Zuzana Vačková.

Prečítajte si celý rozhovor.

TV VEGA – 10. 11. 2017: 25. Medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka 2017

Odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko a vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA nechýbali tento rok medzi vystavovateľmi na knižnom veľtrhu Bibliotéka 2017, ktorý má na Slovensku dlhú tradíciu. Pre návštevníkov spoločného stánku sme pripravili množstvo aktivít, nevynímajúc ani sprievodný program, ktorý sa počas veľtrhu odohrával priamo na hlavnom pódiu.

Pozrite si celú reportáž.

TV VEGA – 8. 11. 2017: Konferencia ŠKOLA 2017/2018 fair-play v zborovni aj mimo nej

V bratislavskom Technopole ju zorganizovalo nakladateľstvo RAABE.

Pozrite si celú reportáž tu.

Rádio Regina – 6. 11. 2017: Aktuálne na konferencii riaditeľov škôl

Riaditelia základných a stredných škôl dnes diskutujú na tému: „Fair-play v zborovni aj mino nej" a to na jubilejnom desiatom ročníku konferencie ŠKOLA 2017/2018. Pripravilo ju vydavateľstvo, ktoré sa venuje vydávaniu pedagogickej literatúry a vzdelávaniu žiakov. V bratislavskom Technopole sú aj teraz v podvečerných hodinách na programe finančné, legislatívne aj personálne otázky v školách. Na stretnutie „manažérov" základných i stredných škôl sa vybrala aj Beáta Repíková.

Vypočujte si reportáž tu.

www.skolskyservis.sk – 31. 10. 2017: A vo vašej zborovni? Hráte fair-play?

Už 6. novembra v Bratislave a 14. novembra v Košiciach sa bude konať 10. ročník odbornej konferencie pre riaditeľov všetkých stupňov škôl – ŠKOLA 2017/2018. Aký program ponúkne účastníkom z radov vedúcich pedagogických zamestnancov? Program konferencie je postavený na troch tematických celkoch, ktoré sú zároveň rozhodovacími oblasťami každého riaditeľa školy: ekonomické riadenie, personálne riadenie a riadenie medziľudských vzťahov na pracovisku.

Celý článok nájdete tu.

Učiteľské noviny 10/2017, strana 7: ČO PRINÁŠA A VYŽADUJE ADAPTÍVNE UČENIE?

Adaptívne učenie súvisí najmä s využívaním moderných technológií prostredníctvom počítačov, tabletov či smartfónov. V tých u detí v školskom veku mnohí vidia skôr prostriedok na zábavu, a nie prospešný obsah vhodný na výučbu. Adaptívne softvéry to však môžu zmeniť... Existujú rôzne učebné softvéry, rôzne multimediálne programy a interaktívne portály, ktoré sú učiteľom dostupné a môžu ich využívať na vyučovacích hodinách. Žiadny z nich však nevyužíva základné princípy adaptívneho učenia – neprispôsobujú obsah konkrétnemu žiakovi podľa jeho schopností. A to je problém.

Čítajte ďalej.

www.ucn.sk – 12. 10. 2017: Konferencia ŠKOLA 2017/2018 bude o fair-play v zborovni aj mimo nej

Menovanie a odvolanie riaditeľa školy. Evidencia pracovného času pedagogických zamestnancov. Zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok v školskej praxi. Najčastejšie nedostatky odhalené školskými kontrolórmi. Zákonné spôsoby uzatvorenia pracovno-právnych vzťahov zvolených riaditeľov škôl. Neštandardné pracovno-právne vzťahy v škole. Ale aj návody, ako sa chrániť pred šikanou podriadených či ako manažovať kolektívy s rozmanitými povahami.

Celý článok nájdete tu.

www.skolskyservis.sk – 4. 10. 2017: Bezplatné školenia pre učiteľov pokračujú aj v októbri

Učitelia sa môžu tešiť aj na návody, ako hravou formou vďaka diskusiám a hraniu rolí v menších podskupinách.

Viac informácií nájdete tu.

www.ucn.sk – 29. 9. 2017: Bezplatné školenia pre učiteľov pokračujú aj v októbri

Odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko s podporou jednotlivých odborov školstva pozýva učiteľov dejepisu, občianskej náuky a etickej výchovy základných, stredných škôl aj gymnázií na bezplatné školenia s názvom Dajme STOP-ku extrémizmu!

Viac tu.

TV JOJ – 27. 9. 2017: TOP STAR Európsky deň jazykov

Ktoré celebrity ukázali svoj jazyk?

Pozrite si reportáž TV JOJ.

 

Učiteľské noviny 9/2017, strana 16: ADAPTÍVNE UČENIE

V zahraničí začalo adaptívne učenie získavať popularitu už v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia spolu s rozvojom modelov umelej inteligencie. Výsledky nedávnej štúdie v Iráne odhalili, že podľa názorov učiteľov má vzdelávanie pomocou technológií pozitívny vplyv na motiváciu študentov učiť sa matematiku. Niekto môže namietať, že slovenskí žiaci sú iní a moderné technológie v súvislosti so vzdelávaním môžu všeobecne vyvolávať skôr nedôveru. Priblížme si preto, v čom  spočíva adaptívne učenie. V tomto seriáli sa dozviete teoretické základy, výhody, nástrahy, ale aj praktickú využiteľnosť adaptívneho učenia v slovenských pomeroch.

Prejsť na článok.

Rádio VIVA – 26. 9. 2017: O dnešnom Európskom dni jazykov v kníhkupectve Panta Rhei

Karin Haydu je slovenská divadelná i filmová herečka, okrem iného aj ambasádorka projektu RAABE a spolu so Zuzkou Vačkovou by vás dnes chcela pozvať na Deň jazykov v kníhkupectve Panta Rhei. Okrem dopoludnia s Michalom Slaničkom sa môžete tešiť aj na hudobného hosťa - Celeste Buckingham, autogramiádu, tombolu, celodenné aktivity pre deti i dospelých, krst novej knihy z edície PONS, jazykové hry a súťaže v angličtine aj nemčine, cudzojazyčnú čitáreň a budete mať možnosť otestovať si svoju jazykovú úroveň. Karin momentálne účinkuje v siedmych komédiách. V divadle Aréna ju môžete vidieť v inscenáciach - Medzi nebom a zemou, Vibrator - Play a Opona hore. V inscenácii Kozmonauti ju môžete vidieť v divadle Gunagu. A tak isto je členkou nového divadla LaKomika. Tam ju môžete vidieť v Dobrodružstvá Dona Dušana a Čakanie na Gota. Jednou z komédií je aj predstavenie Verejný milenec.

Vypočujte si záznam jej vystúpenia v rádiu VIVA tu.

www.ucn.sk – 25. 9. 2017: Európsky deň jazykov oslávia Zuzana Vačková, Karin Haydu aj Celeste Buckingham

Celá Európa bude v utorok 26. septembra oslavovať! A ani naše hlavné mesto nebude výnimkou. V bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei na Vysokej ulici to bude po celý tento deň žiť cudzími jazykmi, cudzojazyčnými knihami a programom pre malých i veľkých, o ktorý sa postarajú známe herečky Zuzana Vačková, Karin Haydu a speváčka Celeste Buckingham.

Viac informácií nájdete tu.

TV Bratislava – 25. 9. 2017: Európsky deň jazykov s RAABE a PONS

Pozrite si diskusiu zo štúdia v TV Bratislava pri príležitosti Európskeho dňa jazykov. Hosťami v štúdiu boli: Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko a tváre našich jazykových učebníc PONS – Zuzka Vačková a Karin Haydu.

Prehrať celý rozhovor.

www.skolskyservis.sk – 22. 9. 2017: Deviataci budú mať viac hodín dejepisu. Z čoho sa budú učiť?

Od školského roka 2017/2018 budú mať žiaci 9. ročníkov základných škôl o jednu vyučovaciu hodinu dejepisu viac. Rozhodlo o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré schválilo príslušný dodatok k Štátnemu vzdelávaciemu programu a Rámcovému učebnému plánu vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť.

Viac informácií nájdete tu.

www.skolskyservis.sk – 22. 9. 2017: Deň jazykov oslávia Zuza Vačková, Karin Haydu aj Celeste Buckingham

Celá Európa bude v utorok 26. septembra oslavovať! A ani naše hlavné mesto nebude výnimkou. V bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei na Vysokej ulici to bude po celý tento deň žiť cudzími jazykmi, cudzojazyčnými knihami a programom pre malých i veľkých, o ktorý sa postarajú známe herečky Zuzana Vačková, Karin Haydu a speváčka Celeste Buckingham.

Viac sa dočítate tu.

www.skolskyservis.sk – 19. 9. 2017: Štartuje štvrtý ročník celoslovenskej súťaže Čitateľský oriešok

Žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka základných škôl na Slovensku sa môžu aj v tomto školskom roku prihlásiť do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže s názvom Čitateľský oriešok 4.

Viac informácií tu.

www.ucn.sk – 16. 9. 2017: Štartuje štvrtý ročník celoslovenskej súťaže Čitateľský oriešok

Žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka základných škôl na Slovensku sa môžu aj v tomto školskom roku prihlásiť do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže s názvom Čitateľský oriešok 4. Najväčšiu súťaž, ktorá už po štvrtý raz rozvíja u žiakov čítanie s porozumením a fantáziu, prináša do slovenských škôl opäť odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Celý článok nájdete TU.

www.skolskyservis.sk – 25. 8. 2017: Učiť TECHNIKU nie je žiadna nuda!

Odborné nakladateľstvo RAABE s podporou jednotlivých odborov školstva pozývajú všetkých pedagógov základných škôl na bezplatné školenia s názvom Technika – Pripravujte na skutočný život!

Viac informácií v článku tu.

www.pravda.sk – 18. 8. 2017: Úspešné testovanie: Každý žiak pracoval svojím tempom

Zatiaľ čo do našich škôl sa softvér na adaptívne učenie ešte iba dostáva, viaceré zahraničné krajiny už podobné nástroje úspešne využívajú. Spokojní však boli aj učitelia matematiky u nás, ktorí mali možnosť Vedomat krátko testovať. Je to skutočne taká užitočná pomôcka, ako tvrdia jej tvorcovia?

Celý článok čítať tu.

www.pravda.sk – 16. 8. 2017: Na pomoc školákom prichádza Vedomat

Možno vzdelávanie v školách prispôsobiť každému žiakovi - slabšiemu, priemernému aj nadanému? V triedach, kde sedí 20 až 30 detí, sa to zdá nemožné. Šancu, ako to zmeniť, ponúka adaptívne učenie. Nový projekt začnú od septembra využívať desiatky tried po celom Slovensku.

Prejsť na článok.

denník Pravda – 16. 8. 2017: Na pomoc školákom prichádza Vedomat

Keď má učiteľ na starosti veľa žiakov, nemá čas venovať sa každému osobitne. Je rád, ak na hodine stihne prebrať to, čo sa od neho žiada. Výsledkom je, že slabší žiaci zaostávajú, lebo učivu nerozumejú, a šikovnejší zase nenapredujú tak, ako by mohli, pretože nikto nerozvíja ich schopnosti. Deti nakoniec strácajú motiváciu aj záujem o učenie. Napraviť to by teraz mohol nový program, ktorý využíva moderné technológie. Školy ho budú môcť používať na hodinách matematiky.

Čítať celý článok v printovom vydaní.

skolskyservis.sk – 11. 8. 2017: RAABE pozýva učiteľov na bezplatné školenia

Školenia budú v Prešove, Poprade, Martine, Trnave, Bratislave a v Banskej Bystrici. Odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko organizuje aj toto leto sériu bezplatných školení vo vybraných mestách Slovenska pre pedagógov základných škôl. Rozvíjanie čitateľskej gramotnosti a rozvíjanie pozitívneho vzťahu k prírodovedným predmetom u žiakov ZŠ budú hlavnými cieľmi augustových vzdelávacích podujatí.

Celý článok nájdete tu.

ucn.sk – 4. 8. 2017: Viete, ako rozvíjať matematické zručnosti škôlkarov? Poďte na bezplatnú roadshow a poradíme vám!

Sériu jedenástich školení v desiatich mestách Slovenska organizuje RAABE v termíne od 14. do 21. augusta 2017. Účastníci bezplatných školení v Michalovciach, Košiciach, Prešove, Poprade, Banskej Bystrici, Martine, Trenčíne, Trnave, Nitre a v Bratislave sa môžu tešiť na: ukážky a námety na manipulačné hry a činnosti, ako plniť jednotlivé výkonové štandardy zo vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami podľa platného ŠVP pre materské školy, a tiež návody, ako vytvoriť u detí kompetenčný základ a rozvinúť matematické kompetencie, aby neskôr zvládli školskú matematiku a úspešne absolvovali 1. stupeň vzdelávania.

Viac tu.

skolskyservis.sk – 3. 8. 2017: Viete, ako rozvíjať matematické zručnosti škôlkarov?

Odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko s podporou jednotlivých odborov školstva pozýva všetky riaditeľky, učiteľky a učiteľov materských škôl na sériu bezplatných školení s názvom Ako na to so Škôlkarom – Matematika a práca s informáciami, ktoré sú zamerané na rozvíjanie matematickej gramotnosti v materskej škole v súlade so ŠVP pre materské školy.

Celý článok nájdete tu.

Dnešná škola – človek a príroda júl–august 2017: Chémia pod pokrievkou – skús pokus!

Chémia môže byť rovnako zábavná a atraktívna ako napríklad výtvarná výchova! Svojho imidžu nie veľmi obľúbeného predmetu na základných školách sa zbavila vďaka prvého ročníka súťaže „Chémia pod pokrievkou – skús pokus!"

Celý článok tu.

TV Markíza Teleráno – 27. 7. 2017: Diéta pri ochoreniach žlčníka a pankreasu

Na slovenskom knižnom trhu je dostupná unikátna knižka, v ktorej nájdete viac ako 100 receptov vhodných pri diéte pri ochoreniach žlčníka a pankreasu. Jej autori: Eva Blaho a Peter Minárik ju nedávno predstavili aj divákom TV Markíza v relácii Teleráno.

Pozerajte a dozviete sa viac.

 

TV Markíza Teleráno – 20. 7. 2017: Diéta pri ochoreniach žlčníka a pankreasu

Na slovenskom knižnom trhu je dostupná unikátna knižka, v ktorej nájdete viac ako 100 receptov vhodných pri diéte pri ochoreniach žlčníka a pankreasu. Jej autori: Eva Blaho a Peter Minárik ju nedávno predstavili aj divákom TV Markíza v relácii Teleráno.

Pozerajte a dozviete sa viac.

 

rodinka.sk – 26. 6. 2017: Žijeme v matrixe. A nemusí to byť zlé.

Pred nedávnom sme mali stretávku z výšky. Hneď za tradičnou otázkou "Ako sa máte a čo robia vaše deti," padol veľmi opisný dôvetok: „Tiež na prístrojoch?" Vybuchli sme do smiechu a všetci svorne pritakávali. Riešime to isté. Koľko času sú na compoch, mobiloch, tabletoch...? Má to tak byť?

Čítajte celý článok tu.

Učiteľské noviny – 26. 6. 2017: INKLÚZIA v slovenskej škole - realita či utópia?

Dňa 15.6. sa v Senci uskutočnil už 6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 4 ... a stále sa rád učí. Ústrednou témou konferencie bola inklúzia vo vzdelávaní v kontexte narastajúcich sociálnych a spoločenských rozdielov v Európe a na Slovensku. Riešením môže byť systém adaptívneho učenia, v rámci ktorého sú vzdelávacie metódy a procesy prispôsobené tak, aby každý jeden žiak získal maximum. Touto problematikou sa zaoberalo vyše 500 učiteľov a riaditeľov zo všetkých stupňov škôl na Slovensku, ako aj zahraniční hostia. Podujatie teda reflektovalo problematiku vzdelávania nielen z pohľadu Slovenska, ale aj z pohľadu medzinárodného vývoja a s ním spojených otázok kultúry, spoločnosti a náboženstva.

Prejsť na článok.

TA3 – 18. 6. 2017: Z učiteľov asistenti. Systém adaptívneho učenia má pomôcť nielen žiakom

Namiesto asistentov učiteľov softvér, s ktorým sa môžu školáci individuálne rozvíjať. Takzvané adaptívne učenie je u nás ešte len v začiatkoch. Preto o ňom prišli slovenským učiteľom povedať viac experti zo zahraničia. Bola to jedna z hlavných tém medzinárodnej konferencie Učiteľ nie je Google na štvrtú.

Pozrite si celú reportáž.

Správy RTVS – 17. 6. 2017: Učenie na mieru

Pozrite si reportáž RTVS z RAABE konferencie Učiteľ nie je Google 4, ktorá sa konala 15. – 16. júna 2017 v Senci. Predstavuje nový prístup k výučbe – tzv. adaptívne učenie, ktoré obsah učiva prispôsobuje schopnostiam každého jedného žiaka. Na Slovensku má tento softvér názov VEDOMAT.

Prejsť na reportáž.

TV Markíza – 17. 6. 2017: Učenie, ktoré sa prispôsobí žiakovi

Adaptívne učenie bolo jednou z hlavných tém na tohtoročnej konferencii Učiteľ nie je Google 4, ktorá sa konala v Senci v dňoch 15. a 16. júna 2017. Na pozvanie odborného nakladateľstva RAABE Slovensko o nej prišla hovoriť početná výprava írskych lektorov, ktorých zámerom bolo priblížiť adaptívne učenie aj slovenským učiteľom. Viete o tom, že na Slovensku máme vôbec prvý softvér na adaptívne učenie s názvom VEDOMAT?

Pozrite si reportáž TV Markíza a dozviete sa viac.

pravda.sk – 16. 6. 2017: Iracké deti slovenčinu zvládajú

Deväť detí kresťanských migrantov z Iraku, ktorí prišli na Slovensko koncom roku 2015, sa v kolektíve skvelo udomácnilo, najstarším z nich sa dokonca podarilo dostať na stredné školy. Žiaci sú spokojní a rýchlo si našli kamarátov, potešilo riaditeľku základnej školy v obci Výčapy-Opatovce Máriu Civáňovú.

Celý článok nájdete tu.

TV VEGA – 16. 6. 2017: Učiteľ nie je Google 4

6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie v Senci

Pozrite si reportáž.

Pravda – 15. 6. 2017: INKLÚZIA v slovenskej škole – realita či utópia?

„Vnímať rozdiely znamená vnímať rôzne podoby sveta, školstvo nevynímajúc. Otvorenosť vo vzdelávaní je úžasný dar," hovorí Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko a súčasne organizátorka najväčšieho stretnutia pre pedagógov na Slovensku – medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 4 ... a stále sa rád učí.

Celý rozhovor nájdete tu.

skolskyservis.sk – 15. 06. 2017: Adaptívne učenie – šanca pre každé dieťa?

Ak hovoríme o inklúzii, nebolo by správne hovoriť len o rozdielnosti v kultúrach. Veď deti sú rozdielne už aj samy o sebe. Zaujímajú ich iné veci, inak sa učia, inak chápu, postupujú rôznym tempom... Odborníci sa už dlho dohadujú o tom, ako možno rozdielnym žiakom prispôsobiť vzdelávacie metódy a procesy tak, aby každý jeden získal maximum. Jedným z možných riešení je tzv. adaptívne učenie. V rámci programu medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 4 ... a stále sa rád učí, odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko predstaví a dnes večer slávnostne aj pokrstí prvý softvér na adaptívne učenie na Slovensku – VEDOMAT.

Prejsť na celý článok.

TABLET.TV – 15. 6. 2017: Írske školy presadzujú toleranciu, vzájomný rešpekt a porozumenie

Čo znamená inklúzia vo vzdelávaní, reakcia školských systémov na sociálne a spoločenské rozdiely, ako žiakom prispôsobiť vzdelávacie metódy tak, aby každý získal maximum. Aj o týchto témach sa hovorilo na 6. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie "Učiteľ nie je Google 4".

Pozrite si celú reportáž tu.

Obecné noviny – 31. 5. 2017: Najväčšie stretnutie pedagógov na Slovensku sa blíži

Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku. Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Bohatý odborný program s viac ako 40 rôznymi aktivitami. Renomovaní lektori zo Slovenska, ale aj zahraničia. A k tomu takmer 500 pedagógov z celého Slovenska. O čom je reč? O 6. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google 4, ktorú opäť organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Celý článok nájdete tu.

fnpv.sk – 26. 5. 2017: Učiteľ nie je Google 4

Prípravy medzinárodnej konferencie Učiteľ nie je Google 4 sú v plnom prúde, nenechajte si ujsť príležitosť dozvedieť sa viac o cudzích jazykoch, kultúrnej gramotnosti, adaptívnom učení a mnohých ďalších témach.

Viac informácií nájdete tu.

ucn.sk – 26. 5. 2017: O cudzích jazykoch, kultúrnej gramotnosti a tiež adaptívnom učení

Aktuálne témy, o ktorých sa momentálne diskutuje na rôznych úrovniach, hoci v praxi ich riešenie často zlyháva. Naše deti sa učia aj 10 rokov cudzí jazyk, napriek tomu nie sú schopné viesť jednoduchý pracovný pohovor v angličtine... Naše deti vyrastajú v globalizovanej dobe, napriek tomu ich neučíme ako akceptovať a prijímať odlišné kultúry... Naše deti nútime v škole postupovať stále rovnakým tempom, napriek tomu, že jedno je priemerné, iné talentované, ďalšie má poruchy učenia... Ako tieto problémy riešiť v praxi bežnej školy? Možné riešenia budú spoločne hľadať účastníci už 6. ročníka medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google4, ktorá sa uskutoční v dňoch 15. – 16. júna 2017 v Hoteli SENEC**** v Senci.

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 26. 5. 2017: O cudzích jazykoch, kultúrnej gramotnosti a tiež adaptívnom učení

Naše deti sa učia aj 10 rokov cudzí jazyk, napriek tomu nie sú schopné viesť jednoduchý pracovný pohovor v angličtine... Naše deti vyrastajú v globalizovanej dobe, napriek tomu ich neučíme ako akceptovať a prijímať odlišné kultúry... Naše deti nútime v škole postupovať stále rovnakým tempom, napriek tomu, že jedno je priemerné, iné talentované, ďalšie má poruchy učenia... Ako tieto problémy riešiť v praxi bežnej školy? Možné riešenia budú spoločne hľadať účastníci už 6. ročníka medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google4, ktorá sa uskutoční v dňoch 15. – 16. júna 2017 v Hoteli SENEC**** v Senci.

Celý článok tu.

skolskyservis.sk – 26. 5. 2017: ŠPÚ bude spolupracovať s Raabe a Expol pedagogika

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk rokoval so zástupcami Raabe a Expol pedagogika o ďalšej spolupráci v oblasti výchovno-vzdelávacích aktivít pre učiteľov a školy. Hovorili spolu o cieľoch, ktoré ich spájajú v podpore kvalitného vzdelávania prostredníctvom kvalitných učebných materiálov a kvalitných pedagógov.

Prečítajte si článok tu.

ucn.sk – 25. 5. 2017: ŠPÚ bude spolupracovať s Raabe a Expol pedagogika na skvalitňovaní škôl aj učiteľov

„Naším spoločným dlhodobým cieľom je predovšetkým podpora kvality vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov, podpora kvalitných metodických a didaktických materiálov, pracovných a metodických listov, odborných publikácií pre riaditeľov a učiteľov materských, základných, stredných a základných umeleckých škôl. Naším spoločným základom a východiskom pre všetky kvalitné učebné materiály, ktoré sú kreované v gescii ŠPÚ a takisto Raabe, sú štátne vzdelávacie programy," uviedol po skončení rokovania riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.

Celý článok si môžete prečítať tu.

skolskyservis.sk – 22. 5. 2017: Poznáme víťazov súťaže Chémia pod pokrievkou „SKÚS POKUS“

Súťaž vznikla so zámerom vzbudiť u tínedžerov záujem o prírodovedné odbory.

Celý článok nájdete tu.

ucn.sk – 21. 5. 2017: Poznáme víťazov súťaže Chémia pod pokrievkou „SKÚS POKUS“!

Prvý ročník celoslovenskej súťaže Chémia pod pokrievkou „Skús pokus", ktorú organizuje pedagogické vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA, má už svojich víťazov. Odborná porota i verejnosť vybrali tri najlepšie súťažné videá s pokusmi. Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa bude konať 23. mája v Polus City Center, v Škole varenia v Bratislave. Bude sa niesť v duchu molekulárnej kuchyne.

Celý článok si môžete prečítať tu.

ucn.sk – 16. 5. 2017: RAABE pozýva na 6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google 4

Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku. Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Bohatý odborný program s viac ako 40 rôznymi aktivitami. Renomovaní lektori zo Slovenska, ale aj zahraničia. A k tomu takmer 500 pedagógov z celého Slovenska. O čom je reč? O ďalšom ročníku medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov s názvom Učiteľ nie je Google 4, ktorú opäť organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Celý článok nájdete tu.

pdf.truni.sk – 12. 5. 2017: Najväčšie stretnutie pedagógov na Slovenska sa blíži

Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku. Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Bohatý odborný program s viac ako 40 rôznymi aktivitami. Renomovaní lektori zo Slovenska, ale aj zahraničia. A k tomu takmer 500 pedagógov z celého Slovenska. O čom je reč? O 6. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google 4, ktorú opäť organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Celý článok nájdete tu.

Učiteľské noviny 5/2017, strana 8-9: RAABE pozýva na 6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov

Konferencia sa bude tento rok konať v dňoch 15. – 16. júna 2017 v Hoteli SENEC**** v Senci. Je určená pre všetkých pedagógov, ktorým záleží na zvyšovaní kvality vzdelávania na Slovensku, pričom v bohatom programe si nájde každý niečo to svoje: ako riaditeľ či zástupca školy, tak aj učiteľka v materskej škole, ale napríklad aj učiteľ matematiky, techniky, prírodovedy... Na jednotlivých vzdelávacích aktivitách odznejú nové informácie k aktuálnym témam, inšpirácie na rozvoj školstva a vzdelávania do budúcnosti, príklady dobrej praxe, a, samozrejme, chýbať nebudú ani inovácie v školskom prostredí.

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 11. 5. 2017: Najväčšie stretnutie pedagógov na Slovensku sa blíži

Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku. Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Bohatý odborný program s viac ako 40 rôznymi aktivitami. Renomovaní lektori zo Slovenska, ale aj zahraničia. A k tomu takmer 500 pedagógov z celého Slovenska. O čom je reč? O 6. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google 4, ktorú opäť organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Viac informácií nájdete tu.

rodinka.sk – 3. 5. 2017: Učiteľ nie je Google 4 - najväčšia konferencia pre učiteľov

Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku. Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Bohatý odborný program s viac ako 40 rôznymi aktivitami. Renomovaní lektori zo Slovenska, ale aj zahraničia. A k tomu takmer 500 pedagógov z celého Slovenska. 6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google 4, ktorú opäť organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Celý článok nájdete tu.

Exkluziv 10/2017, strana 39: VIP denníček

Herečky a moderátorky Zuzana Vačková a Karin Haydu  sa nedávno stali tvárami pomôcok a učebníc značky PONS z vydavateľstva RAABE.

Celý článok nájdete tu.

TA3 Showbiz – 29. 4. 2017: V PONS mali jazyky zelenú

PONS – učebnice určené na samoštúdium cudzích jazykov sme slávnostne uviedli do života v Panta Rhei. Pozrite, aká tam bola skvelá atmosféra :).

Pozrite si celú reportáž tu.

RTVS Jednotka Dámsky klub – 27. 4. 2017: Čo majú vedieť budúci prváčikovia?

doc. PhDr. Zuzana Petrová, PhD. – spoluautorka pracovných zošitov Škôlkar a lektorka RAABE Slovensko, radila v Dámskom klube na Jednotke rodičom budúcich prváčikov, ako deti pripraviť na bezproblémový prechod do základnej školy.

Pozrite si záznam jej vystúpenia tu.

skolskyservis.sk – 27. 4. 2017: Jazykové kurzy a slovníky značky PONS sú už „pokrstené“

Tvárami kampane a zároveň moderátorkami podujatia boli známe herečky Zuzana Vačková a Karin Haydu.

Celý článok nájdete tu.

TV JOJ – TopStar 26. 4. 2017: Ako sa naučiť cudzí jazyk?

Svetová značka jazykovej literatúry PONS, ktorú RAABE uviedlo tento rok na slovenský knižný trh, je oficiálne pokrstená. Stalo sa tak 25. apríla 2017 v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave. Medzi návštevníkmi, ktorí sa rozhodli zdokonaliť v cudzom jazyku nechýbali ani slovenské celebrity...

Pozrite si celú reportáž tu.

bratislavskenoviny.sk – 25. 4. 2017: Herečky Zuzana Vačková a Karin Haydu dnes pokrstia učebnicu angličtiny

Až dve populárne herečky – Zuzana Vačková a Karin Haydu sa dnes poobede v bratislavskom kníhkupectve Pantha Rei na Poštovej ulici postarajú o krst novej jazykovej literatúry, ktorú na Slovensko prináša odborné nakladateľstvo RAABE.

Celú správu si môžete prečítať tu.

VinLit – 2. číslo, ročník 2017: Čitateľskú gramotnosť si treba cibriť nielen v slovenčine, ale aj v cudzích jazykoch

V rubrike Prínos vydavateľstva sa v každom čísle venujeme jednému vydavateľstvu, ktoré podľa nás stojí za zmienku z konkrétneho dôvodu – pre svoj prínos spoločnosti. Tentoraz sme sa rozhodli predstaviť vám Nakladateľstvo RAABE. Na Slovensku sa už 18 rokov snažia podporovať kvalitné vzdelávanie, čím si vyslúžili miesto v našej rubrike.

Celý článok nájdete tu.

TABLET.TV – 20. 4. 2017: Čítanie s porozumením treba u detí trénovať skôr, ako na základnej škole

Čítanie textu s porozumením dnes učitelia na školách využívajú, aby zistili vedomostnú pripravenosť žiakov. S aktívnym čítaním kníh by sa malo začať ešte skôr, než na základnej škole, zhodujú sa odborníci pedagogickej a psychologickej praxe.

Pozrite si celú reportáž tu.

skolskyservis.sk – 20. 4. 2017: Čitateľský oriešok má svojich víťazov

Celoslovenská čitateľsko-výtvarná súťaž Čitateľský oriešok predstavila víťazov. Súťaž pre druhý, tretí a štvrtý ročník základnej školy funguje už tretí rok. „Aj v tomto ročníku sme sa zamerali na práce hlavne z výtvarného hľadiska. Množstvo krásnych prác svedčí o bohatej kreativite detí a trpezlivosti zo strany pedagógov, uviedla výtvarníčka a členka poroty Zuzana Lukáčová.

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 18. 4. 2017: Jazyky budú mať zelenú.... V Panta Rhei

Po anglicky so Zuzkou Vačkovou" – tak znie názov spoločného projektu RAABE Slovensko a Panta Rhei, v rámci ktorého chcú slovenským čitateľom priblížiť značku PONS.

Celý článok si prečítajte tu.

TV Poprad – 6. 4. 2017: Nové spôsoby vzdelávania cudzích jazykov

Učiť sa cudzie jazyky je v dnešnej dobe nevyhnutné. Školy dávajú svojim žiakom možnosti nielen v podobe učebníc a jazykových kurzov... Stačí si len vybrať, čo vám najviac vyhovuje.

Pozrite si reportáž tu.

 

LA SPERANZA 1/2017 – 7. ročník

Prečo je dôležité, aby sme v našom živote odpustili ľuďom, ktorí nám ublížili? Prečítajte si rozhovor o odpúšťaní s PhDr. Evou Gajdošovou, PhD.

Celý rozhovor nájdete tu.

RTVS Dámsky klub – 28. 2. 2017: Viete, ako cibriť grafomotoriku škôlkarov?

Cenné rady rodičom nielen predškolákov v podaní doc. PaedDr. Barbory Kováčovej, PhD., liečebnej pedagogičky. Medzi mnohými užitočnými pomôckami nechýbali v Dámskom klube na RTVS Jednotke ani pracovné zošity RAABE Kuliferdo na rozvoj školskej zrelosti.

Prehrať celú reláciu.

ucn.sk – 26. 2. 2017: Zapojte žiakov do chemickej súťaže a SKÚSTE POKUS

V rámci 5. národnej konferencii učiteľov chémie, ktorá sa konala 3. februára 2017 v Banskej Bystrici bol po prvý raz verejne prezentovaný koncept celkom novej súťaže pre druhý stupeň základných škôl s názvom Chémia pod pokrievkou „Skús pokus", do ktorej sa môžu prihlásiť žiaci šiesteho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka ZŠ a osemročných gymnázií. Stačí skúsiť pokus s bežnými potravinami, natočiť ho na video a poslať ho do 15. apríla organizátorovi súťaže.

Prejsť na celý článok.

ucn.sk – 25. 2. 2017: EXPOLEDU – Štartuje nové súvislé vzdelávanie pre pedagógov

Zaujímajú vás aktuálne metodicko-didaktické trendy vo vašej vzdelávacej oblasti? Hľadáte inšpiráciu na cvičenia, aktivity a experimenty? Chceli by ste sa zlepšiť v riadení vyučovacej hodiny? Ak áno, zbystriť by mali pozornosť najmä učitelia prírodovedných predmetov.

Celý článok si môžete prečítať tu.

 

rodinka.sk – 24. 2. 2017: Pomáhajú škôlkarovi pracovné zošity?

Pracovné zošity pre škôlkarov. Téma, ktorá rozdeľuje rodičov medzi tých, ktorí vidia ich význam a tých, ktorí ich považujú za „vyhodené" peniaze. Je používanie pracovných zošitov výmysel modernej doby? Doc. PaedDr. Barbora Kováčová, PhD., liečebná pedagogička, si myslí opak: „Aj v minulosti sa používali pracovné zošity, len ich tlačená forma nebola taká známa a propagovaná. Deti si rozcvičovali ruku na voľný hárok papiera, kreslili na tabuľu či kriedami na chodník. V podstate išlo o priestor, ktorý však nebol ničím limitovaný, ani ohraničený. V súčasnej dobe sú pracovné zošity akýmsi mikropriestorom, ktorý má napomáhať deťom pripraviť sa na formát zošitov v prvom ročníku základnej školy."

Celý článok nájdete tu.

ucn.sk – 24. 2. 2017: Bezplatné školenia pre učiteľov ZŠ pokračujú už v marci 2017

Odborné nakladateľstvo RAABE s podporou jednotlivých odborov školstva pozýva všetkých učiteľov základných škôl aj osemročných gymnázií na bezplatné školenia. Rozvoj čitateľskej gramotnosti na prvom stupni základných škôl a rozvoj pozitívneho vzťahu k prírodným vedám na druhom stupni základných škôl a osemročných gymnázií – budú predmetom tohtoročných bezplatných školení.

Viac o školeniach sa dozviete tu.

 

www.minv.sk – 20. 2. 2017: Aktuálny ročník medzinárodnej konferencie UČITEĽ NIE JE GOOGLE4 aj o integrácii detských utečencov

Integrácia detí utečencov na Slovensku bude jednou z tém medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov, ktorá sa bude konať 15. - 16. júna 2017 v Senci. Takmer 500 učiteľov a riaditeľov materských, základných, stredných a základných umeleckých škôl sa okrem iného oboznámi aj so skúsenosťami z praxe našich odborníkov na migračnú politiku a integráciu utečencov na Slovensku.

Prejsť na článok.

 

Učiteľské noviny 2/2017, strana 28: Zapojte žiakov do novej chemickej súťaže a SKÚSTE POKUS

3. februára 2017 odštartoval prvý ročník celoslovenskej súťaže pre žiakov základných škôl s názvom Chémia pod pokrievkou „Skús pokus". Organizátorom je učebnicové nakladateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. Do súťaže sa môžu prihlásiť žiaci šiesteho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka ZŠ a osemročných gymnázií. Stačí skúsiť pokus s bežnými potravinami, natočiť ho na video a poslať ho do 15. apríla organizátorovi súťaže.

Viac o súťaži sa dozviete tu.

Učiteľské noviny 2/2017, strana 20: EXPOLEDU – Štartuje nové súvislé vzdelávanie pre pedagógov

Neustále vzdelávanie sa vo svojom odbore je nevyhnutným predpokladom úspešného a efektívneho vykonávania svojej práce. Školstvo nie je výnimkou... Vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA sa preto rozhodlo napomôcť pedagógom základných škôl, špeciálnych základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl v získavaní teoretických aj praktických poznatkov a zorganizovať súvislé vzdelávanie pedagógov s názvom EXPOLEDU.

Celý článok nájdete tu.

 

skolskyservis.sk – 4. 2. 2017: BSK: Knihy sa opäť vracajú do škôl

Súťaž „Vráťme knihy do škôl" dnes odštartovala svoj šiesty ročník. Spoločne ju organizujú Bratislavský samosprávny kraj, ABCknihy.sk a vydavateľstvá IKAR a Raabe. Hlavným cieľom projektu je podpora čítania u detí a mládeže a vzbudenie ich záujmu o literatúru.

Celý článok nájdete tu.

 

skolskyservis.sk – 19.1. 2017: Už ste sa prihlásili do súťaže Čitateľský oriešok?

"Počet prihlásených žiakov a škôl do tretieho ročníka našej súťaže mnohonásobne prevýšil naše očakávania. V porovnaní s prvým ročníkom súťaže sa môžeme tento rok pochváliť až 144 %-ným nárastom v počte prihlásených žiakov a 93 %-ným nárastov v počte zapojených škôl. To je krásny výsledok v Roku čitateľskej gramotnosti, ako tento školský rok nazvalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR," povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.

Viac sa dozviete tu.

ucn.sk – 17. 1. 2017: Štvrtina slovenských základných škôl lúska príbehy

Do tretieho ročníka celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok 3, ktorú vyhlásilo odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko, sa prihlásilo takmer 25 000 žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka základnej školy.

Celý článok si môžete prečítať tu.

pravda.sk – 16. 1. 2017: Chcete sa v tomto roku zlepšiť v cudzom jazyku? Súťažte o cudzojazyčné knihy!

Josef Jařab, známy český anglista a amerikanista, uznávaný profesor a bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci tvrdí, že „pre strednú aj základnú školu, v ktorých sa deti začínajú učiť cudzie jazyky, je potrebné nájsť literatúru, ktorá zodpovedá danej vekovej kategórii, a čítať, čítať, čítať... To je pre mňa cesta k dobrému zvládnutiu cudzieho jazyka."

Čítajte celý článok tu.

Učiteľské noviny – 16. 1. 2017, strana 16: Každý jazyk má svoj príbeh. Nájdite si ten svoj!

Predškolská výchova: 2/2016-2017 – Aby deti prechod do základnej školy bez sĺz zvládli

Školská spôsobilosť je jav, ktorý je závislý od mnohých ukazovateľov. Dieťa musí dosiahnuť také štádium vo vývine, ktoré mu bez väčších problémov umožní začať školský proces a zvládať nároky súvisiace s povinnou školskou dochádzkou. Viete, ako tento závažný krok uľahčiť vašim predškolákom?

Celý článok nájdete tu.

RTVS Dámsky klub – 13. 12. 2016: Prečo je dobré rozhodnúť sa odpustiť?

Vianoce a nový rok sú príležitosťou na nové začiatky, nové predsavzatia... Je to ideálny čas na urobenie hrubej čiary a začať odznova – napríklad aj odpustiť. Prečo je dobré odpustiť niekomu, kto nám spôsoboval krivdu? Ako sa vyhnúť tomu, aby zlé pocity v nás mali na nás negatívne vplyvy? Chceli by ste aj vy vedieť, ako odpustiť? Pozrite si rady a odporúčania od prof. PhDr. Evy Gajdošovej, PhD., ktorá sa v mnohom odvoláva aj na novinku z dielne odborného nakladateľstva RAABE – Rozhodni sa odpustiť. Pozrite si záznam rozhovoru v Dámskom klube na RTVS.

Záznam relácie nájdete tu.

TV Markíza Teleráno – 13. 12. 2016: Zuzana Vačková číta dcére v angličtine

V televízii Markíza sme 13. decembra v relácii Teleráno predstavili Jazykovú literatúru RAABE – najväčšiu edíciu vekovo prispôsobenej jazykovej beletrie. Pozrite si záznam, v ktorom sa dozviete, prečo je dôležité čítať v cudzom jazyku a ako si toto čítanie môžete spríjemniť. Vedeli ste o tom, že aj Zuzana Vačková číta dcére Maruške v angličtine?

Pozrite si záznam relácie Teleráno.

rodinka: 2. 12. 2016 – Nepozorný škôlkar – kedy už ide o poruchu?

Ak máte doma dieťa, ktoré je veľmi živé, aktívne, nedokáže obsedieť a všetko ho zaujíma, v kolektíve detí sa ťažko prispôsobuje, ruší ostatných, spôsobuje konflikty, je možné, že trpí určitými poruchami – avšak, nemusí tomu tak byť.

Celý článok nájdete tu.

pravda.sk – 1. 12. 2016: Rozmýšľate nad osemročným gymnáziom? Vyskúšajte pripravenosť vášho dieťaťa

Prijatie piataka na osemročné gymnázium je podmienené absolvovaním prijímacích skúšok. Na ich zvládnutie je vhodné dieťa pripraviť po vedomostnej, ale aj psychickej stránke. Pomôcť vášmu piatakovi v príprave môžu napríklad aj testové zošity zamerané na slovenský jazyk a literatúru, resp. matematiku, ktoré sú určené aj na domácu prípravu.

Celý článok nájdete tu.

TABLET.TV – 28. 11. 2016: Školstvo potrebuje kvalitné učebnice

Otázkami školskej praxe sa dnes v Bratislave zaoberali riaditelia materských, základných a stredných škôl z celého Slovenska. Hovorili o problémoch, ktoré trápia učiteľov a predmetom diskusie pedagógov tento raz neboli učiteľské platy.

Pozrite si celú reportáž tu.

Rádio Slovensko – 25. 11. 2016: Kedy už treba na žiaka zavolať policajta?

Kedy už treba na žiaka zavolať policajta? Aj túto tému riešili učitelia na včerajšej konferencii Škola 2016/2017. Na tejto pôde sa pravidelne stretávajú zástupcovia škôl, aby hovorili o aktuálnych problémoch. Teraz medzi nimi bola aj téma trestnoprávnej zodpovednosti žiakov. Pokračuje Dáša Omastová.

Vypočujte si celú reportáž tu.

rodinka.sk – 24. 11. 2016: Riaditelia škôl na Slovensku dnes upratujú

Povinnosti z oblasti personalistiky. Povinnosti pri výkone finančnej kontroly. Postupy pri priestupkoch žiakov voči učiteľom, keď ešte nie sú plnoletí. Stmeľovanie pedagogického zboru. A popri tom všetkom ešte aj účinná obrana voči agresívnym rodičom či výučba prírodovedných predmetov zábavným spôsobom. Akého spoločného menovateľa majú všetky tieto činnosti? Je ním riaditeľ školy! Asi 150 z nich sa dnes stretlo v bratislavskom Konferenčnom centre garni* G Hotela, aby tu spoločne diskutovali o aktuálnych legislatívnych otázkach školskej praxe.

Celý článok nájdete tu.

 

skolskyservis.sk – 24. 11. 2016: Riaditelia škôl na Slovensku dnes upratujú vo veľkom

„Riadenie výchovno-vzdelávacej činnosti, rozhodovanie v oblasti účtovníctva a financií v škole, personalistika a manažovanie ľudských zdrojov a tiež riešenie vzťahov medzi školou, učiteľmi, žiakmi a ich rodičmi. To všetko musí zdatný riaditeľ školy zvládnuť. Pod ťarchou toľkých povinností je len dobre, ak má vo všetkom poriadok...," predstavila smerovanie 9. ročníka konferencie Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE.

Celý článok čítajte tu.

RTVS / Dámsky klub – 23. 11. 2016: O rozvíjaní pozornosti aj u predškolákov

Pracovné zošity Kuliferdo pre predškolákov boli aj tento týždeň v relácii Dámsky klub na RTVS. Pozrite si záznam, ako možno aj u predškolákov rozvíjať pozornosť. Viac sa dozviete aj tu: https://goo.gl/X4iQUN

Prehrať záznam relácie tu.

rodinka.sk – 21. 11. 2016: Predčitateľská gramotnosť – ako ju rozvíjať?

Predčitateľská gramotnosť nie je len záležitosť materskej školy. Aj vy – rodičia – by ste sa mali aktívne zúčastňovať na jej rozvoji u svojho dieťaťa.

Čítať celý článok.

 

Knižná revue – 16. 11. 2016: Učitelia radia svojim kolegom

Vydavateľstvo RAABE Slovensko prinieslo na trh dve publikácie od učiteľov, ktorí na istý čas opustili katedry, no vrátili sa za ne silnejší a skúsenejší. So svojimi názormi a radami sa rozhodli podeliť. Prečítajte si recenzie na dva knižné tituly: Umenie byť učiteľom a Matematikov žalospev.

Obe recenzie nájdete tu.

Rádio Regina – 14. 11. 2016: Občiansky klub / Čitateľská gramotnosť

Občiansky klub Rádia Regina bol 14. novembra 2016 venovaný téme čitateľskej gramotnosti. Diskusie sa zúčastnilo aj RAABE. Prečo deti a mládež čítajú málo? Ako ich možno motivovať k tomu, aby čítali viac? Sú možnou cestou napríklad aj čitateľské súťaže?

Vypočujte si záznam z diskusie tu.

rodinka.sk – 13. 11. 2016: Predčitateľská gramotnosť – čo to vlastne je?

Predškolský vek je jedno z najdôležitejších období pre celkový vývin osobnosti dieťaťa. Podstatnou súčasťou tohto obdobia je rozvoj predčitateľskej gramotnosti, preto sme sa rozhodli priblížiť vám túto oblasť.

Celý článok nájdete tu.

rodinka.sk – 8. 11. 2016: Ako zvládnuť domácu prípravu dieťaťa do školy

Vzdelávať sa len v škole nestačí. Domáca príprava dieťaťa je nevyhnutná k zvládnutiu školských povinností a požiadaviek, ktoré sú na vášho školáka kladené. Či bude domáca príprava úspešná, závisí od vnútorného postoja a motivácie. Nehovoríme len o dieťati, ale aj o vás – rodičoch. Prejavte dieťaťu dôveru v jeho schopnosti, vzbuďte v ňom záujem a dajte mu možnosť opraviť sa.

Prejsť na článok.

pravda.sk – 28. 10. 2016: Adela Banášová o čítaní, škole, učiteľoch, ale aj vlkoch...

Čo najradšej číta naša najznámejšia moderátorka? Aké knižky mala rada, keď mala 8 rokov? Čo zvykne maľovať a ako si spomína na školu? Zhovárame sa s Adelou Banášovou, aktuálne aj ambasádorkou 3. ročníka celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok.

Celý rozhovor nájdete tu.

skolskyservis.sk – 27. 10. 2016: Hľadáte doplnkovú aktivitu k vyučovaniu?

Chcete pritiahnuť žiakov ku knihám? Poradíme vám. Ak vás nebaví so žiakmi čítať len príbehy z čítanky a hľadáte doplnkové texty, ktoré by umožňovali rozvíjať u žiakov prvého stupňa čitateľskú gramotnosť hravou formou, čo takto vyskúšať súťaž pre celé triedy? Práve prebieha prihlasovanie do čitateľsko-výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok 3!

Celý článok nájdete tu.

RTVS Dámsky klub – 24. 10. 2016: Rozvíjame sluchové vnímanie predškolákov

Pozrite si záznam relácie RTVS Dámsky klub o rozvíjaní sluchového vnímania predškolákov, v ktorom doc. PaedDr. Barbora Kováčová, PhD., liečebná pedagogička, hovorila aj o výhodách pracovných zošitov Kuliferdo na rozvoj školskej zrelosti.


Pozrite si celé video tu.

rodinka.sk – 13. 10. 2016: Kedy je predškolák zrelý a pripravený ísť do školy?

Rodičia si často neuvedomujú, že predčasný nástup ich dieťaťa do školy môže viesť k negatívnym následkom. Vyústiť môže do výchovných, vzdelávacích, ale aj zdravotných problémov.

Viac tu.

 

Učiteľské noviny – 10. 10. 2016: Viete, ako rozvíjať čítanie s porozumením zábavnou formou?

Žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka základných škôl sa môžu za pomoci svojich učiteľov, ale aj rodičov odteraz až do 15. novembra 2016 prihlásiť do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže s názvom Čitateľský oriešok 3, ktorú do slovenských škôl opäť po roku prináša odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko. Tvárou tohtoročného lúskania príbehov je známa slovenská moderátorka a glosátorka Adela Banášová.

Celý článok nájdete tu.

rodinka.sk – 8. 10. 2016: Hľadáte aktivitu pre vášho školáka na jesenné večery?

Aj vášmu dieťaťu počas jesenných podvečerov zostáva veľa energie a prijalo by nejakú aktivitu? Máme pre vás tip, ako vášho školáka zabaviť a niečo ho naučiť!

Viac nájdete tu.

pravda.sk – 6. 10. 2016: Otestujte sa! A nepodceňte prípravu piatakov na Testovanie 5

Minuloroční piataci mali na Testovaní 5-2015 najväčší problém s určovaním gramatickej kategórie slovesa a so zápisom správneho tvaru konkrétneho slovesa v teste zo slovenského jazyka, resp. v geometrii a meraniach v teste z matematiky. Ako je na tom váš piatak v problematických oblastiach?

Čítajte viac tu.

 

rodinka.sk – 5. 10. 2016: Testovanie 5 z matematiky: stiahnite si pracovné listy

Tohtoročné testovanie piatakov s oficiálnym názvom Testovanie 5-2016 sa uskutoční 23. novembra 2016. Ak máte doma piataka, možno budete chcieť pred testovaním preopakovať základné učivo z matematiky, slovenčiny, či maďarčiny.

Viac o Testovaní si môžete prečítať tu.

pravda.sk – 20. 9. 2016: Domáce vzdelávanie – alternatíva aj pre vás?

V súčasnosti je domáce vzdelávanie už bežným štandardom v mnohých krajinách; napr. v Spojených štátoch amerických sa doma vzdeláva okolo dvoch miliónov detí, vo Francúzsku asi sedemdesiattisíc, v Česku približne tisíc. Ako je na tom Slovensko?

Viac o domácom vzdelávaní sa prečítate tu.

rodinka.sk – 17. 9. 2016: Súťažte o diáre pre učiteľov

September je vždy veľmi náročný nielen pre rodičov, ale aj učiteľov. Noví žiaci, nové povinnosti, nové termíny.... To všetko musia držať vo svojich hlavách, a to počas celého roka! Organizáciu ich náročného poslania s množstvom každodenných povinností im výrazne môže uľahčiť jeden celkom výnimočný pomocník. A práve tohto môžete teraz vyhrať! A to nielen pre seba, ale aj pre svojich kolegov!

Zapojiť sa do súťaže môžete tu.

skolskyservis.sk – 14. 9. 2016: Aby deti lepšie ovládali cudzie jazyky...

RAABE ponúka od septembra 2016 jazykovú literatúru v piatich jazykoch: vo francúzštine, nemčine, angličtine, taliančine a španielčine.

Viac hľadajte tu.

skolskyservis.sk – 4. 9. 2016: Zapojte sa do súťaže a vyhrajte pedagogické diáre a pracovné zošity

Školský rok 2016/2017 už klope na dvere, preto sme spolu s odborným nakladateľstvom RAABE Slovensko pripravili pre pedagogických pracovníkov malú súťaž. Vyhrať môžete balíček učebných pomôcok a pedagogické diáre na nový školský rok. Do súťaže sa môžu zapojiť učitelia materských, základných a stredných škôl, štruktúra diára je totiž prispôsobená pre potreby pedagógov všetkých stupňov škôl.

Čítajte viac tu.

 

dnes24hod.sk – 2. 9. 2016: Bezplatné školenia pre učiteľov budú aj v Ružomberku

Odborné nakladateľstvo RAABE v spolupráci s Duálnou akadémiou a s podporou jednotlivých odborov školstva pozývajú všetkých pedagógov základných škôl na bezplatné školenia s názvom Technika/Pracovné vyučovanie.

Viac tu.

skolskyservis.sk – 30. 8. 2016: Bezplatné školenia pre učiteľov Pracovného vyučovania a Techniky

Odborné nakladateľstvo RAABE v spolupráci s Duálnou akadémiou a s podporou jednotlivých odborov školstva pozývajú všetkých pedagógov základných škôl na bezplatné školenia s názvom Technika/Pracovné vyučovanie ...keď žiaci sú aktívni tvorcovia. Bezplatné 90-minútové školenia sa budú konať v deviatich mestách Slovenska v čase od 12. 9. 2016 do 21. 9. 2016. Ich cieľom je rozvíjanie manuálnych zručností žiakov v ZŠ vo vzťahu k posilneniu vzdelávacej oblasti Človek a svet práce.

Viac tu.

ucn.sk – 28. 8. 2016: Učíte Pracovné vyučovanie alebo Techniku? Poďte na bezplatné školenie

Odborné nakladateľstvo RAABE v spolupráci s Duálnou akadémiou a s podporou jednotlivých odborov školstva pozývajú všetkých pedagógov základných škôl na bezplatné školenia s názvom Technika/Pracovné vyučovanie ...keď žiaci sú aktívni tvorcovia.

Viac tu.

pravda.sk – 25. 8. 2016: SÚŤAŽ - Školský rok klope na dvere. Vyhrajte diáre pre učiteľov!

Dva mesiace prázdnin sa pomaly končia a učitelia sú v plnom prúde príprav na nový školský rok 2016/2017. Organizáciu ich náročného poslania s množstvom každodenných povinností im výrazne môže uľahčiť jeden celkom výnimočný pomocník. A práve tohto môžete dnes vyhrať! A to nielen pre seba, ale aj pre svojich kolegov!

Všetky informácie o súťaži nájdete tu.

skolskyservisk.sk – 23. 8. 2016: Štátny vzdelávací program pre vzdelávanie v MŠ bude v tlačenej podobe

Odborné nakladateľstvo RAABE sa rozhodlo vyjsť v ústrety nespokojným pedagógom a dôležitý dokument vydá na vlastné náklady aj v tlačenej podobe.

Celý článok nájdete tu.

ucn.sk – 8. 8. 2016: Učitelia majú opäť možnosť absolvovať bezplatné školenia

Celoslovenskú Roadshow bezplatných školení pre pedagógov základných škôl organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko v spolupráci s vydavateľstvom EXPOL PEDAGOGIKA a s podporou jednotlivých odborov školstva v termíne od 18. do 26. augusta 2016 v siedmich mestách Slovenska: v Košiciach, Poprade, Zvolene, Liptovskom Mikuláši, Trenčíne, Nitre a v Bratislave. Informácie o konkrétnych miestach konania školení nájdu pedagógovia na stránkach www.skolskyportal.sk a www.raabe.sk.

Viac informácií nájdete tu.

skolskyservis.sk – 8. 8. 2016: Roadshow bezplatných školení pre pedagógov ZŠ pokračuje v auguste

Rozvíjanie čitateľskej gramotnosti na 1. stupni ZŠ a rozvíjanie pozitívneho vzťahu k prírodovedným predmetom u žiakov na 2. stupni ZŠ budú hlavnými cieľmi augustových vzdelávacích podujatí. Aktivitu podporili odbory školstva v jednotlivých mestách.

Celý článok nájdete tu.

rodinka.sk – 27. 7. 2016: Ako eliminovať poruchy pozornosti už v škôlke?

Dnešná dynamická doba dieťa rozptyľuje. Zo všetkých strán sa naň „valia" rôzne podnety, ktoré jeho nezrelá osobnosť a rozvíjajúci sa nervový systém nedokážu správne spracovať. Pozornosť a schopnosť sústrediť sa sú neustále atakované. Na ich správny vývin nemá moderné dieťa často adekvátne podmienky. Toto všetko má za následok, že počet detí s poruchami pozornosti z roka na rok stúpa.

O tom, ako rozvíjať pozornosť detí predškolského veku sa dočítate tu.

dennikn.sk – 19. 7. 2016: Slovák učí na Novom Zélande: Žiť s inými kultúrami treba začať v škôlke

V škôlke oslavujú sviatky všetkých náboženstiev, lebo neexistuje dominantná kultúra. Marek Tesar pochádza zo Slovenska, vyštudoval tu, dnes prednáša na univerzite na Novom Zélande. Venuje sa najmä škôlkam. Začiatkom júna navštívil na pozvanie RAABE Slovensko, aby sa o svoje skúsenosti podelil so slovenskými učiteľmi. Na 5. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 3 ho vyspovedala reportérka denníka N, Veronika Folentová.

Prečítajte si rozhovor.

Rádio Regina – 1. 7. 2016: Ako vzdelávať deti, ktoré k nám prichádzajú z rôznych krajín?

V týchto dňoch doznievajú skúsenosti zahraničných lektorov z nedávnej konferencie – Učiteľ nie je Google 3. Hovorili najmä o tom ako vzdelávať deti, ktoré prichádzajú k nám z rôznych krajín. Môžeme však povedať , že aj na Slovensku nie je táto téma nová a skúsenosti so vzdelávaním zahraničných detí majú napríklad aj v ZŠ s MŠ Jána Amosa Komenského v Bratislavskej Rači. Na konferenciu do Senca sa za riaditeľkou školy - Tatianou Kizivatovou, vybrala Beáta Repíková.

Vypočujte si, o čom sa zhovárali.

dennikn.sk – 30. 6. 2016: Má šesť detí, štyri z nich nechodia do školy, ale učí ich doma. Ako vyzerá domáce vzdelávanie

Viera Krajčovičová vyštudovala učiteľstvo matematiky a fyziky. Jej syn má dyslexiu, a tak sa rozhodla, že sa už nebude učiť v klasickej škole, ale bude ho učiť doma. Dnes doma učí štyroch synov, najstaršia dcéra chodí stále do klasickej školy. Ako u nich prebieha domáce vzdelávanie porozprávala v Senci na medzinárodnej odbornej konferencii Učiteľ nie je Google 3 nielen učiteľom, ale aj reportérke denníka N, Veronike Folentovej.

Prejsť na rozhovor.

Rádio Regina – 30. 6. 2016: Učitelia by privítali zahraničný model

Už tradične sa koncom školského roka stretávajú pedagógovia na medzinárodnej konferencii o vzdelávaní „Učiteľ nie je Google". Tentokrát sa venovali aj vzdelávaniu detí zo zahraničia. Zhodli sa na tom, že by privítali zahraničný model – teda ak by normy a štandardy vo vzdelávaní pripravovali len bývalí pedagógovia a súčasne bývalí riaditelia škôl. Na konferencii v Senci sa tejto téme venovala Beáta Repíková a oslovila vedúcu oddelenia školstva v mestskej časti Bratislava – Staré mesto – bývalú učiteľku a aj bývalú riaditeľku školy Ľuboslavu Vasilovú.

Vypočujte si ich rozhovor tu.

rodinka.sk – 29. 6. 2016 – Máte predškoláka? Prichystajte si prácičku na leto!

Dva mesiace prázdnin pred nástupom do prvého ročníka sú tu. Dovolenkové obdobie môžete využiť na vylepšenie grafomotoriky, či zdokonalenie výslovnosti budúcich prvákov. Stačí len zvoliť tú správnu pomôcku.

Celý článok čítajte tu.

ucn.sk – 24. 6. 2016 – Medzinárodná konferencia v Senci prilákala takmer 500 učiteľov

Takmer 500 pedagógov z celého Slovenska prišlo na dvojdňové podujatie do Senca. Konala sa tu totiž medzinárodná odborná konferencia s názvom Učiteľ nie je Google3 ... a stále sa môže učiť.

Celý článok nájdte tu.

ucn.sk – 21. 6. 2016: RAABE pozýva materinky na bezplatné školenia

Odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko organizuje pre učiteľky a riaditeľky materských škôl bezplatné školenia vo vybraných mestách Slovenska pod názvom Tvoríme a vymýšľame so Škôlkarom – Rozvíjanie vizuálnej gramotnosti detí v inovovanom Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie v materskej škole.

Celý článok tu.

Učiteľské noviny – jún 2016, strana 20–21: Učitelia si to namierili na Slnečné jazerá

Takmer 500 pedagógov z celého Slovenska prišlo na dvojdňové podujatie do Senca. Konala sa tu totiž medzinárodná odborná konferencia s názvom Učiteľ nie je Google3 ... a stále sa môže učiť. Učitelia tak mali možnosť 9. – 10. júna vypočuť si množstvo odborných prednášok, seminárov a referátov, ktoré uvádzali odborníci a lektori z daných oblastí. Išlo už v poradí o 5. ročník spomínanej konferencie.

Celý článok nájdete tu.

Pravda – 17. 6. 2016: Aby mali všetky deti v škole rovnaké šance...

SENEC – Ako vybudovať školu, aby sa v nej deti cítili bezpečne, motivovane a docenene, a to aj napriek rozličným kultúram, z ktorých pochádzajú, či rôznym možnostiam, ktoré im vytvára ich rodinné zázemie? Aké má učiteľ (a zvlášť učiteľ na Slovensku) možnosti vzdelávať a vychovávať deti, keď každé je jedinečné? A akú úlohu v celom procese tvorby kvalitnej a múdrej školy má jej riaditeľ? Odpovede aj na tieto otázky hľadalo minulý týždeň v Hoteli SENEC v Senci takmer 500 učiteľov a riaditeľov zo všetkých stupňov škôl na Slovensku. Konal sa tam totiž už 5. ročník medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 3... a stále sa môže učiť.

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 15. 6. 2016: Aby sa učitelia a riaditelia škôl nebáli zmien…

Tri knižné novinky z kategórie literatúry pre rozvoj učiteľov aj riaditeľov škôl uvádza na slovenský knižný trh začiatkom júna odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko. Všetky tri nové diela predstavilo po prvýkrát na 5. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google3... a stále sa môže učiť 9. júna 2016 v Hoteli SENEC****, kde ich aj v rámci večerného galaprogramu slávnostne pokrstilo. Umenie byť učiteľom od autorskej dvojice Zuzana Berová a Peter Bero. Příběh změny z pera manželskej dvojice Ireny a Václava Trojanovcov. A napokon aj Matematikov žalospev od amerického vedca a matematika Paula Lockharta. To je trojica noviniek, ktoré začiatkom tohto leta vychádzajú pod hlavičkou odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.

O novinkách sa dozviete viac tu.

dennikn.sk – 14. 6. 2016: Segregácia v indickej škole: nižšie kasty sedia v zadných laviciach

V Indii je jeden z najvyšších podielov analfabetov na svete, deti z najnižších kást odchádzajú zo školy pracovať v desiatich rokoch. Chetan Sinha sa venuje výskumu sociálnych triednych identít a pedagogickému leadershipu.

Celý rozhovor nájdete tu.

ucn.sk – 14. 6. 2016: Tri knižné novinky na leto špeciálne pre pedagógov

Odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko uvádza na slovenský knižný trh začiatkom júna tri knižné novinky z kategórie literatúry pre rozvoj učiteľov aj riaditeľov škôl. Všetky tri nové diela predstavilo po prvýkrát na 5. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google3... a stále sa môže učiť 9. júna 2016 v Hoteli SENEC****, kde ich aj v rámci večerného galaprogramu slávnostne pokrstilo.

Viac informácií nájdete tu.

TA3 Hosť v štúdiu – 13. 6. 2016: Mira Schrimpelová

Minulý týždeň sa konala v Senci medzinárodná odborná konferencia Učiteľ nie je Google 3. O samotnom podujatí, ako aj o jeho výsledkoch sa zhovárame s Mirou Schrimpelovou, konateľkou odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.

Pozrite si celú reláciu Hosť v štúdiu.

Hospodárske noviny – 13. 6. 2016: Škola môže fungovať ako komunita, vraví odborník

Tentokrát sa učia samotní učitelia. Odborníci z Indie, Nemecka či Nového Zélandu im na konferencii Učiteľ nie je Google3, ktorú organizuje Raabe Slovensko opísali spôsob, ako sa vyrovnávajú s problémami v školstve vo svete. Či už je to určovanie kvality učiteľov, vyrovnávanie sa so sociálnymi rozdielmi a pôvodom deti ale aj s aktuálnou otázkou vzdelávania detí migrantov.

Čítajte viac tu.

RTVS Hlavné správy – 12. 6. 2016: Učiteľ nie je Google 3

Ako vybudovať školu, v ktorej by sa žiaci z rozličných kultúr cítili bezpečne? Takmer 500 učiteľov z celého Slovenska má za sebou dvojdňový program vzdelávacích aktivít o tom, ako sa dá k tomuto cieľu dopracovať. V Senci totiž odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko organizovalo už 5. ročník medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 3.

Pozrite si reportáž RTVS!

 

skolskyservis.sk – 11. 6. 2016: Majú deti v škole rovnaké šance?

V Senci sa vo štvrtok 9. júna začal už 5. ročník dvojdňovej medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google3... a stále sa môže učiť. Tento rok bol program postavený na troch základných pilieroch: Rovnosť a nerovnosť šancí vo vzdelávaní, rozmanitosť vzdelávacích procesov a kvalita školy. Na podujatí sa zúčastnil rekordný počet účastníkov z celého Slovenska, takmer 500 učiteľov a riaditeľov zo všetkých stupňov škôl na Slovensku. Program reagoval aj aktuálne dianie na Slovensku v kontexte medzinárodných súvislostí.

Celý článok nájdete tu.

TV Vega – 10. 6. 2016: Učiteľ nie je Google - najväčšia konferencia konferencia pedagógov na Slovensku

Záver tohto týždňa patril pedagógom, ktorí sa zišli v Senci na svojej najväčšej konferencii s medzinárodnou účasťou pod názvom Učiteľ nie je Google 3.

Pozrite si reportáž TV Vega o 5. ročníku RAABE konferencie.

TABLET.TV – 10. 6. 2016: Učiteľ nie je Google 3: Ako budovať bezpečnú a motivovanú školu?

Jubilejný 5. ročník konferencie pedagógov Učiteľ nie je Google bol v Senci. Necelá päťstovka učiteľov diskutovala na pozvanie odborného nakladateľstva RAABE Slovensko najmä o tom, ako budovať školu bezpečnú, ale aj motivovanú napriek rozličným kultúram. Patrónom konferencie bolo indické veľvyslanectvo. Večerný program sa tak niesol v duchu tejto exotickej krajiny. Práve India sa totiž so svojím kastovým systémom dlhodobo vyrovnáva so sociálnymi rozdielmi na školách. Celkovo sa tam predstavilo 40 rečníkov z Nemecka, Švajčiarska a Česka, či z Nového Zélandu. Zastúpenie malo samozrejme aj Slovensko.

Pozrite si reportáž.

rodinka.sk – 10. 6. 2016: Nikto nám nepovedal, ako vzdelávať deti cudzincov

„Prvú skúsenosť s deťmi cudzincov v triede, som mala približne pred desiatimi rokmi. Slovenské deti s tým vôbec nemali problém, vietnamské deti prijali prirodzene. Pri rodinách detí z Vietnamu bolo cítiť kastovný systém. Deťom, ktoré prichádzali z vyšších kást veľmi záležalo na vzdelaní a mali veľký rešpekt a úctu voči učiteľovi. V tomto boli vzorom pre slovenské deti," hovorí riaditeľka ZŠ Jána Ámosa Komenského, Tatiana Kizivatová.

Čítajte celý článok tu.

skolskyservis.sk – 10. 6. 2016: Pedagógovia diskutovali o tom, ako budovať bezpečnú a motivovanú školu

Jubilejný 5. ročník konferencie pedagógov Učiteľ nie je Google bol v Senci. Necelá päťstovka učiteľov diskutovala najmä o tom, ako budovať školu bezpečnú, ale aj motivovanú napriek rozličným kultúram. Patrónom konferencie bolo indické veľvyslanectvo. Večerný program sa tak niesol v duchu tejto exotickej krajiny. Práve India sa totiž so svojím kastovým systémom dlhodobo vyrovnáva so sociálnymi rozdielmi na školách. Celkovo sa tam predstavilo 40 rečníkov z Nemecka, Švajčiarska a Česka, či z Nového Zélandu. Zastúpenie malo samozrejme aj Slovensko.

Čítajte celý článok tu.

TA3 – 9. 6. 2016: Učitelia diskutovali o multikulturalizme aj prehlbovaní rozdielov medzi žiakmi

Škola by mala byť miestom, kde by mali mať všetky deti rovnaké šance. Či je to ale naozaj tak, riešili stovky našich pedagógov na medzinárodnej konferencii Učiteľ nie je Google. Hlavnou témou tohto ročníka boli stále narastajúce sociálne rozdiely v spoločnosti, ktoré cítiť najmä v zmiešaných triedach.

Pozrite si reportáž TA3.

Hospodárske noviny – 9. 6. 2016: Školy čelia zmenám vo vzdelávaní aj kvôli migrácii

Sociálne rozdiely, jazykové bariéry aj diverzita. Kedysi boli tieto pojmy súčasťou školstva multikultúrnych krajín. Dnes sa s nimi čoraz častejšie vo svojich triedach stretávajú aj slovenskí učitelia. "Svet je v pohybe ako nikdy predtým. A to doslovne, ak uvážime migráciu obyvateľstva a s tým narastajúce sociálne rozdiely. Pojmy ako vzdelávanie znevýhodnených, deti migrantov, či sociálne neprispôsobiví sa skloňujú stále častejšie," hovorí Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Slovenka – 20/2016: Neposlúcha? Spozornite! Možno len zle počuje...

Do prvej triedy začal chodiť chlapček, ktorý sa zdal veľmi neposlušný. Učiteľka u neho avizovala poruchu pozornosti a mala podozrenie aj na poruchu správania. Preto začal pracovať so školským špeciálnym pedagógom. Pri individuálnej práci sa okrem iného prišlo na to, že dieťa ma deficity v sluchovom vnímaní.

Viac o rozvíjaní sluchového vnímania sa dočítate tu.

RTVS Dámsky klub – 31. 5. 2016: Rovnosť a nerovnosť šancí vo vzdelávaní

Pozrite si rozhovor s Mgr. Mirou Schrimpelovou, konateľkou odborného nakladateľstva RAABE Slovensko v Dámskom klube o tom, ako veľmi je dôležité, aby sa deti, ktoré prichádzajú do školy z rôznych vrstiev, cítili v škole bezpečne a motivovane. Aby všetky bez rozdielu dostali rovnaké šance a príležitosti na to byť múdre a vzdelané.

Prehrať celý rozhovor tu.

zenskyweb.sk – 30. 5. 2016: Keď sa blíži škola: Zápisy do základnej školy

Rozmýšľate ako môžete vy rodičia pomôcť svojmu predškolákovi v plynulom prechode z materskej školy na základnú? Chceli by ste si nejako overiť, či zvládne školské povinnosti? Alebo sa azda pohrávate s myšlienkou, či by nebolo lepšie požiadať o odklad povinnej školskej dochádzky?

Celý článok nájdete tu.

zenskyweb.sk – 28. 5. 2016: Rozumejú vaše deti tomu, čo čítajú?

Učiteľ a spolu s ním aj rodičia by mali spozornieť už pri prvých náznakoch problémov pri čítaní. Ak tak neurobia, dieťa si problém nepochopenia prečítaného textu so sebou prenáša do vyšších ročníkov. Text síce prečíta, ale nerozumie mu. Ako odhaliť prvé varovné signály a ako podporovať u detí rozvíjanie čítania s porozumením?

Viac o čítaní s porozumením sa dozviete tu.

zenskyweb.sk – 25. 5. 2016: Neposlúcha? Spozornite! Možno len zle počuje...

Rodičia si často len ťažko pripúšťajú, že s ich dieťaťom nie je niečo v poriadku. Stáva sa, že sa spoliehajú na to, že veci sa vyriešia samy alebo že dieťa z toho vyrastie. Často, ak aj navštívia odborníka, vyhľadávajú ďalších len preto, aby im povedali, že je všetko v poriadku. Niektorým rodičom trvá dlho, kým sa zmieria s problémom a priznajú, že ich dieťatko je iné ako ostatné deti a že napríklad málo rozpráva, nevie sa naučiť básničky, nekreslí a pod.

Čítajte ďalej tu.

RTVS / Jednotka – Občan za dverami – 22. 5. 2016: Slovenská "demokra-túra"

Príbeh o spornej voľbe riaditeľa školy v Rimavskej Sobote pokračuje... Pozrite si reportáž STV z 22. 5. 2016, ktorá bola odvysielaná v relácii Občan za dverami. Možno keby zriaďovateľ dotknutej školy čítal časopis Zriaďovateľ, nemusel celý konflikt vôbec vzniknúť...

Pozrite si celú reportáž.

ucn.sk – 15. 5. 2016: Cigánski diabli prerušia turné kvôli učiteľom

Cigánski diabli prerušujú svoje celoslovenské turné s názvom Carmená la GibsyDevils, aby mohli 9. júna 2016 v Hoteli SENEC zahrať učiteľom na RAABE konferencii.
Odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko tu totiž organizuje už 5. ročník medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 3 a večerný koncert Cigánskych diablov je poďakovaním za ich neľahkú prácu, ktorú musia dennodenne odvádzať.

Celý článok nájdete tu.

news.sk – 13.5. 2016: Učitelia sa už mobilizujú na najväčšie stretnutie roka

Účastníkov konferencie čaká dvojdňový maratón odborných prednášok, seminárov, workshopov, okrúhlych stolov, ale môžu sa tešiť aj na moderovanú diskusiu, tréningy, či dokonca koučingovú zónu. Účasť viac ako 40 renomovaných slovenských lektorov spolu so zahraničnými prednášajúcimi z Česka, Nového Zélandu, Švajčiarska, Indie a Nemecka je prísľubom naozaj kvalitného odborného programu.

Čítať celý článok.

Učiteľské noviny – 5/2016: Najväčšie stretnutie učiteľov roka bude v Senci. Prídete?

Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku. Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Príležitosť na diskusiu a výmenu názorov s kolegami. Ak si k tomu prirátate asi 400 učiteľov a riaditeľov všetkých typov škôl, získate celkom presný obraz o 5. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google 3, ktorú organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko v dňoch 9. – 10. júna 2016 v Hoteli SENEC v Senci.

Celý článok nájdete tu.

Slovenka – 19/2016: Rozumejú vaše deti tomu, čo čítajú?

Väčšina prváčikov nastupuje do školy s nadšením. Tešia sa na knihy, pochvaly od pani učiteľky a na to, že už budú čítať a písať. O to väčšie môže byť ich rozčarovanie, keď sa objavia prvé problémy. V prvých ročníkoch ZŠ sú to najčastejšie problémy s čítaním.

Čítajte ďalej tu.

snipp.news.sk – 12. 5. 2016: Učitelia sa už mobilizujú na najväčšie stretnutie roka

Konferencia sa bude tento rok konať v dňoch 9. – 10. júna 2016 v Hoteli SENEC**** v Senci. Je určená pre všetkých pedagógov, ktorým záleží na zvyšovaní kvality vzdelávania na Slovensku, pričom v bohatom programe si nájde každý to svoje: ako riaditeľ či zástupca školy, tak aj učiteľka v materskej škole, ale napríklad aj učiteľ matematiky... Na jednotlivých vzdelávacích aktivitách odznejú nové informácie k aktuálnym témam, inšpirácie na rozvoj školstva a vzdelávania do budúcnosti, príklady dobrej praxe a chýbať nebudú ani inovácie v školskom prostredí.

Celý článok čítajte tu.

ucn.sk – 12. 5. 2016: Učitelia sa už mobilizujú na najväčšie stretnutie roka

Viac ako 400 učiteľov zo všetkých stupňov škôl na Slovensku sa začiatkom júna stretne v Senci, kde sa bude konať už 5. ročník medzinárodnej odbornej konferencie – Učiteľ nie je Google3, ktorú organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 12. 5. 2016: Učitelia sa už mobilizujú na najväčšie stretnutie roka

Bohatý odborný aj sprievodný program Je inklúzia odpoveď alebo len postavená otázka? Je niečo, čo by sme sa mohli naučiť od iných krajín, napríklad od Indie ako krajiny plnej ekonomických a sociálnych rozdielov? Aké možnosti majú učitelia, aby narastajúcim rozdielom medzi jednotlivými žiakmi prispôsobili vzdelávací proces? Je to vôbec v slovenských podmienkach možné? Ak áno, v akej kvalite? Na všetky tieto otázky, ale aj mnohé ďalšie, budú spoločne hľadať odpovede účastníci konferencie. Odborný program organizátori postavili na troch nosných tematických pilieroch: 1. Rovnosť a nerovnosť šancí vo vzdelávaní 2. Rozmanitosť vzdelávacích procesov 3. Manažment školy

Prejsť na celý článok.

teraz.sk – 12. 5. 2016: Učitelia sa už mobilizujú na najväčšie stretnutie roka

„Ako všetci okolo nás, aj my v RAABE pozorujeme aktuálne dianie vo svete a pozorne vnímame, čo sa okolo nás deje. Dnešný svet je, ako nikdy predtým, v pohybe. A to doslovne, ak uvážime migráciu obyvateľstva a s tým narastajúce sociálne rozdiely. Pojmy ako ‚vzdelávanie znevýhodnených', ‚deti migrantov', ‚sociálne neprispôsobiví', ‚nerovnosť šancí' sa skloňujú stále častejšie v našich výpovediach. A keďže zvládnutie správneho skloňovania bolo vždy výsadou školského prostredia, rozhodli sme sa práve tieto pojmy preniesť na tohtoročné najväčšie stretnutie pedagógov na Slovensku," povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva Dr. Josef RAABE Slovensko.

Prejsť na článok.

SITA – 11. 5. 2016: Učitelia sa už mobilizujú na najväčšie stretnutie roka

BRATISLAVA 11. mája - Viac ako 400 učiteľov zo všetkých stupňov škôl na Slovensku sa začiatkom júna stretne v Senci, kde sa bude konať už 5. ročník medzinárodnej odbornej konferencie – Učiteľ nie je Google3, ktorú organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Celý článok nájdete TU.

Slovenka 18/2016 – 9. 5. 2016: Pripravte dieťa na školu

Rozmýšľate ako môžete vy rodičia pomôcť svojmu predškolákovi v plynulom prechode z materskej školy na základnú? Chceli by ste si nejako overiť, či zvládne školské povinnosti? Alebo sa azda pohrávate s myšlienkou, či by nebolo lepšie požiadať o odklad povinnej školskej dochádzky?
Vstup do školy je významný medzník v živote dieťaťa, ale aj celej rodiny, ktorým sa zásadne mení ich doterajší spoločný život. Hrová činnosť ustupuje do pozadia, hlavnou činnosťou sa stáva učenie. Malý žiačik (a spolu s ním aj jeho rodičia) sa musia prispôsobiť požiadavkám školy....

Čítať celý článok.

sita.sk – 7. 5. 2016: Do súťaže Vráťme knihy do škôl sa zapojilo 4 351 žiakov

Do celoslovenskej súťaže Vráťme knihy do škôl sa tento rok zapojilo 4 351 žiakov a 433 škôl. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman s tým, že do súťaže prišlo 10 651 príspevkov, z toho 1 972 kresieb a 8 679 textov. Piaty ročník projektu odštartoval 15. februára, mladí čitatelia, škôlkari, školáci aj stredoškoláci sa do súťaže mohli zapojiť do 15. apríla. Cieľom projektu je podporiť čítanie u detí a mládeže a vytvárať pozitívny vzťah ku knihám.

Čítať celý článok.

tvba.sk – 5. 5. 2016: Vrátili sme knihy do škôl

Slávnostné odovzdávanie cien 5. ročníka úspešnej a obľúbenej súťaže „Vráťme knihy do škôl" sa konalo dnes predpoludním v aule Gymnázia Ladislava Novomestského na Tomášikovej ulici v Bratislave. Pred samotným oceňovaním sa konala diskusia so študentami, s ktorými sa rozprávali riaditeľ Odboru školstva, mládeže a športu BSK Roman Csabay, zástupkyňa vydavateľstva Raabe Nataša Navrátilová, spisovateľka a zástupkyňa vydavateľstva Ikar Andrea Coddington, zástupca internetového kníhkupectva ABCknihy Peter Zmeko a spisovateľ a publicista Michal Havran, ktorý moderoval diskusiu a aj oceňovanie výhercov.

Prečítať celý článok.

zenskyweb.sk – 5. 5. 2016: Nebojte sa porúch učenia

Rodičia detí, u ktorých je podozrenie na niektorú zo špecifických porúch učenia dnes už majú veľa možností na to, ako tieto poruchy eliminovať aj v domácej príprave do školy. Nemusia, a ani by nebolo dobré, aby sa v ich náprave spoliehali len na školu. Ideálnou pomôckou sú napríklad RAABE pracovné zošity Kuliferdo – špecifické poruchy učenia, ktoré prinášajú celý rad tých najrôznejších cvičení na trénovanie orientácie, zrakového, sluchové vnímania, grafomotoriky, či pozornosti.

Prečítať celý článok.

Televízia Ružinov – 4. 5. 2016: Ktorí školáci čítajú najviac?

Ako najaktívnejšia škola bolo vyhodnotené Gymnázium na Grosslingovej ulici v Bratislave, ktorá získala notebook. Medzi ďalšie aktívne školy sa napríklad zaradili nitrianske Gymnázium na Golianovej ulici, Základná škola Ľudovíta Štúra v Modre, Gymnázium F. G. Lorcu v Bratislave a Gymnázium pre nadané deti v Bratislave, ktoré boli ocenené odbornými publikáciami. Do projektu sa tento rok zapojilo 433 škôl, 4351 žiakov a prišlo 10 651 príspevkov, z toho 1972 kresieb a 8679 textov.

Pozrieť celú reportáž.

pravda.sk – 4. 5. 2016: Naozaj praktické pracovné vyučovanie: Vyrobte si s deťmi klobúk z kartónu

V pracovnom zošite nájdu žiaci mnoho jednoduchých a zábavných projektov na prácu v škole, ale aj na doma. Pri niektorých činnostiach budú potrebovať pomoc dospelého, ale mnoho vecí zvládnu aj sami. „Podľa možnosti si vyskúšaj prácu so všetkými materiálmi a nástrojmi v tomto zošite. Inšpirácia totiž často prichádza z nečakaných smerov a ktovie, možno získaš nejakú svoju novú záľubu alebo objavíš svoje nadanie," radí Ing. Rastislav Geschwandtner žiakom.

Prejsť na článok.

region-bsk.sk – 4. 5. 2016: Vrátili sme knihy do škôl. Do projektu sa zapojilo takmer 4500 žiakov.

Projekt „Vráťme knihy do škôl", ktorého spoluorganizátorom je Bratislavský samosprávny kraj, má za sebou úspešný piaty ročník. Do projektu sa celkovo zapojilo 433 škôl a prišlo 10 651 príspevkov. Mladí čitatelia, škôlkari, školáci aj stredoškoláci, sa do súťaže mohli zapojiť od 15. februára do 15. apríla 2016.

Celý článok nájdete tu.

Jednotka / Dámsky klub – 3. 5. 2016: Ako viesť deti predškolského veku k prírodným vedám

Pozrite si rozhovor Soni Mullerovej s doc. PhDr. Zuzanou Petrovou, PhD. - lektorkou a spoluautorkou RAABE o tom, ako s pracovnými zošitmi Škôlkar môžu pracovať aj rodičia doma. Dnes už naozaj nemusíme nechávať výchovu a vzdelávanie detí len na materskú školu. Spoznávať svet okolo nás je predsa veľká zábava. O to viac, ak sa to deje spolu s rodičmi.

Pozrieť si celý rozhovor.

 

Rodina a škola – máj 2016: Najväčšie celoslovenské stretnutie učiteľov

Ako integrovať žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do bežnej triedy? Potrebujú sociálne znevýhodnení iný prístup pri výchove a vzdelávaní? A ako nájsť ten správny? Ako sa dajú učiť vyučovacie predmety po novom a najmä inak?Vzdelávajú školy naozaj pre život a nielen pre skúšky? Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku, ako aj trendy vo vzdelávaní zo zahraničia – a k tomu štyri stovky učiteľov a riaditeľov materských, základných, stredných a základných umeleckých škôl. To sú hlavní aktéri už 5. ročníka medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov Učiteľ nie je Google, ktorú organizuje odborné nakladateľstvo Raabe Slovensko.

Celý článok tu.

Slovenka 17/2016 – 2. 5. 2016: Nebojte sa porúch učenia

Čítanie a písanie je nevyhnutnou potrebou, prostriedkom získavania a spracovania množstva informácií a spoločenskej komunikácie. Aj preto by sme pred špecifickými poruchami učenia nemali zatvárať oči, ale priamo im čeliť. Otázka je, či vôbec vieme ako...

Prejsť na článok.

novinky.sered.sk – 28. 4. 2016: Úspechy žiakov CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi

Jarné mesiace boli vôbec bohaté na rôzne súťaže a aktivity. Žiaci našej školy sa zapojili i do čitateľsko – výtvarnej súťaže pre žiakov 2., 3., 4. ročníka základných škôl Čitateľský oriešok. Žiaci jednotlivých ročníkov si najprv prečítali dva príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 2., 3. a 4. ročník, ktoré vydáva odborné nakladateľstvo RAABE. Na konci textov našli jednoduché aj zložitejšie otázky, ktorými sa museli prelúskať, t.j. správne odpovedať na otázky súvisiace s textom. Po vypracovaní úloh pokračovali výtvarnou časťou súťaže, v ktorej mohli prejaviť svoju fantáziu a výtvarné zručnosti. Ich úlohou bolo prepojiť dva prečítané príbehy do jedného jediného obrázku – skrátka vymyslieť svoj vlastný príbeh v podobe kresby. Z celkového počtu takmer 13 000 prác, ktoré do súťaže zaslali základné školy z celého Slovenska, odborná porota vybrala spolu 999 kresieb. Henrieta Lenčéšová získala Ocenenie nakladateľstva RAABE – krásne 3. miesto.

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 28. 4. 2016: Čakajú vás prijímačky na osemročné gymnáziá? Poradíme vám s prípravou

Piataci na základných školách absolvujú nielen domácu prípravu navyše, aby v tejto skúške obstáli. Mnohí z nich navštevujú aj rôzne doučovania. S cieľom uľahčiť im prípravu na tieto skúšky a vyskúšať si zodpovedať na otázky v pohodlí domova, vydáva nakladateľstvo RAABE práve v tomto období dvojicu pracovných zošitov TESTY z matematiky a TESTY zo slovenského jazyka a literatúry na prijímacie skúšky na osemročné gymnáziá.

Celý článok nájdete tu.

sita.sk – 26. 4. 2016: Na Čitateľskom oriešku sa zúčastnilo takmer 13-tisíc žiakov

Dnes si už žiaci nevystačia len s mechanickým čítaním. Od útleho veku je dôležité rozvíjať u nich čítanie s porozumením, hovorí Mira Schrimpelová z odborného nakladateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko.

Celý článok nájdete tu.

 

tv.teraz.sk – 14. 4. 2016: Súťaž Čitateľský oriešok 2 pozná víťazov

V poradí už druhý ročník súťaže Čitateľský oriešok 2, ktorá u žiakov prvého stupňa základnej školy rozvíja čítanie s porozumením a logické myslenie a vnímanie medzipredmetových vzťahov pozná víťaza. Je ňou Spojená škola svätého Vincenta de Paul v bratislavskom Ružinove.

Pozrite si celú reportáž tu.

skolskyservis.sk – 13. 4. 2016: Čitateľský oriešok podporuje čítanie aj kreativitu slovenských detí

Súťaž vznikla so zámerom rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov, logické myslenie a výtvarnú kreativitu. Mala dve časti – textovú a výtvarnú. Žiaci jednotlivých ročníkov si najprv prečítali dva príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 2., 3. a 4. ročník, ktoré vydáva RAABE. Na konci textov našli jednoduché aj zložitejšie otázky, ktorými sa museli prelúskať, t.j. správne odpovedať na otázky súvisiace s textom. Po vyplnení úloh žiaci pokračovali výtvarnou časťou súťaže, v ktorej mohli prejaviť svoju fantáziu a výtvarné zručnosti. Ich úlohou bolo prepojiť dva prečítané príbehy do jedného jediného obrázku – skrátka vymyslieť svoj vlastný príbeh v podobe kresby.

Prejsť na celý článok.

Televízia Ružinov – 8. 4. 2016: Čitateľský oriešok

Pozrite si reportáž zo slávnostného odovzdávania hlavnej výhry - interaktívnej tabule v celoslovenskej súťaži Čitateľský oriešok 2, ktorú organizuje pre žiakov 2., 3. a 4. ročníkov ZŠ odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko.

Pozrite si reportáž tu.

rodinka.sk – 7. 4. 2016: Najväčšie celoslovenské stretnutie učiteľov bude tento rok v Senci

Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Príležitosť na diskusiu a výmenu názorov s kolegami. Ak si k tomu prirátate asi štyri stovky učiteľov a riaditeľov materských, základných, stredných a základných umeleckých škôl, získate celkom presný obraz o jubilejnom, už 5. ročníku medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google3, ktorú opäť organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko.

Celý článok nájdete tu.

skola.pravda.sk – 4. 4. 2016: Poďte si preveriť: Ako by ste zvládli celoslovenské Testovanie 9!

Čas testovania deviatakov sa neúprosne blíži. Učitelia, rodičia aj žiaci odpočítavajú naozaj posledné hodiny... Dlhoočakávaný 6. apríl 2016 – termín celoslovenského Testovania 9 je naozaj už tu a spolu s ním – pre niektorých žiakov – aj prvá vážnejšia skúška v živote.

Vyskúšať si Testovanie môžete tu.

Predškolská výchova – marec/apríl 2016: Bezpečnosť detí na prvom mieste

Škola v prírode, exkurzie, výlety aj vychádzky patria z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia detí i dospelých osôb k náročným aktivitám. S ohľadom na tých najmenších v materských školách a ich učiteľky prináša odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko celkom nových a na našom knižnom trhu ojedinelých pomocníkov v podobe dvoch odborných brožúr. S nimi zrealizujete školu v prírode alebo exkurziu v materskej škole bez väčších problémov a v súlade s platnými právnymi predpismi.

Začiatok článku.
Pokračovanie článku.
Záver článku.

pdf.truni.sk – 22. 3. 2016: Najväčšie celoslovenské stretnutie pedagógov bude tento rok v Senci

Ako integrovať žiakov so ŠVVP do bežnej triedy? Potrebujú sociálne znevýhodnení iný prístup pri výchove a vzdelávaní? A ako nájsť ten správny? Máme sa čo učiť od cudzincov v našej škole? Ako učiť vyučovacie predmety po novom a hlavne inak? Vzdelávajú školy naozaj pre život, a nielen pre skúšky? Ako efektívne riadiť školu? Ako urobiť zo sabotéra v kolektíve učiteľov svojho spojenca v zborovni? Chcete sa vyznať v spleti zložitých legislatívnych predpisov?

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 21. 3. 2016: Najväčšie celoslovenské stretnutie pedagógov bude tento rok v Senci

Účastníkov konferencie čaká dvojdňový maratón 7 odborných prednášok, 12 seminárov, 12 workshopov, 6 okrúhlych stolov, ale môžu sa tešiť aj na moderovanú diskusiu.

Prejsť na článok.

skola.pravda.sk – 18. 3. 2016: Otestujte sa zo šiestackej biológie!

Bunka, rastliny, koreň, list, ale aj huby, baktérie, fotosyntéza – to všetko sú pojmy, ktoré musí zvládnuť každý žiak šiesteho ročníka na základnej škole. Spomeniete si ešte na základné poučky a súvislosti?

Prečítať celý článok.

skolskyservis.sk – 9. 2. 2016: Bezpečnosť detí v materskej škole je na prvom mieste

Škola v prírode, exkurzie, výlety aj vychádzky patria z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia detí i dospelých osôb k náročným aktivitám. S ohľadom na tých najmenších v materských školách a ich učiteľky prináša odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko celkom nových a na našom knižnom trhu ojedinelých pomocníkov v podobe dvoch odborných brožúr. S nimi zrealizujete školu v prírode alebo exkurziu v materskej škole bez väčších problémov a v súlade s platnými právnymi predpismi.

Celý článok nájdete tu.

pravda.sk – 9. 2. 2016: Trápi vášho školáka nedoslýchavosť? Poradíme vám

Učiteľky v materských školách hovoria o stále narastajúcom počte škôlkarov s oneskoreným vývinom reči alebo aj s narušeným vývinom reči, u ktorých býva sluchové vnímanie často deficitné. A práve u týchto detí je potrebné sluchové vnímanie správne a intenzívne stimulovať. Otázka je, vedia rodičia, ako odhaliť, že ich dieťa môže trpieť niektorou z porúch sluchového vnímania? A vedia, ako postupovať, aby tieto prejavy zmiernili?

Celý článok nájdete tu.

lady.sk – 29. 1. 2016: Učitelia bojujú o podmienky a školáci o lepšie známky na vysvedčení

Učitelia v tomto čase bojujú o zlepšenie svojich podmienok a školáci o dobré známky na polročnom vysvedčení. Aký má význam hodnotenie žiaka po prvých piatich mesiacoch? Ako ho treba chápať? Je polročné vysvedčenie pre žiakov menej dôležité ako koncoročné? Malo by byť významným medzníkom v štúdiu, a to nielen pre žiaka, ale aj pre učiteľa a v neposlednom rade aj pre rodiča. Polročné vysvedčenie netreba preceňovať, ale ani podceňovať. Podľa pedagógov by sme ho mali brať ako medzistupeň ku koncoročnému vysvedčeniu, ako pomoc, ktorá nám napovie, v čom treba pridať, prípadne za čo treba pochváliť.

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 27. 1. 2016: Učitelia bojujú o podmienky a školáci o lepšie známky na vysvedčení

Učitelia v tomto čase bojujú o zlepšenie svojich podmienok a školáci o dobré známky na polročnom vysvedčení. Aký má význam hodnotenie žiaka po prvých piatich mesiacoch? Ako ho treba chápať? Je polročné vysvedčenie pre žiakov menej dôležité ako koncoročné? Malo by byť významným medzníkom v štúdiu, a to nielen pre žiaka, ale aj pre učiteľa a v neposlednom rade aj pre rodiča. Polročné vysvedčenie netreba preceňovať, ale ani podceňovať. Podľa pedagógov by sme ho mali brať ako medzistupeň ku koncoročnému vysvedčeniu, ako pomoc, ktorá nám napovie, v čom treba pridať, prípadne za čo treba pochváliť.

Celý článok čítajte tu.

pravda.sk – 25. 1. 2016: Dysgrafia – viete, ako ju odhaliť a eliminovať?

Aj keď v poslednej dobe narastá počet detí s problémami v písaní, nie všetky majú špecifickú vývinovú poruchu učenia dysgrafiu. Veľa pedagógov, hlavne na prvom stupni ZŠ, vidí u žiakov problémy s grafomotorikou a konštatuje, že žiaci prichádzajú do školy v tejto oblasti nepripravení. Z rozhovorov s učiteľkami MŠ sa zasa dozvedáme, že venujú práve rozvoju grafomotoriky zvýšenú pozornosť. V čom je potom problém?

Celý článok nájdete tu.

pravda.sk – 18. 1. 2016 – Keď sa blíži škola.... Zvládne to vaše dieťa?

Vstup do školy je významný medzník v živote dieťaťa, ktorým sa zásadne mení celkový spôsob jeho života. Hrová činnosť ustupuje do pozadia, hlavnou činnosťou sa stáva učenie. Žiak sa musí prispôsobiť požiadavkám školy.... Aj vy sa pýtate už teraz, či to váš škôlkar zvládne?

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 14. 1. 2016: Viete ako vzdelávať moderne a zvýšiť záujem žiakov o matematiku?

Chceli by ste získať nové praktické skúsenosti, ľahko aplikovateľné do vášho vyučovacieho procesu? Hľadáte nové prístupy vo vyučovaní matematiky, napríklad aj zo zahraničia? Odborné nakladateľstvo RAABE pozýva učiteľov matematiky základných škôl a všetkých priaznivcov matematického premýšľania na bezplatné školenia vo vybraných mestách Slovenska pod názvom Máme radi matematiku.

Prejsť na celý článok.

 

skolskyservis.sk – 20. 4. 2017: Čitateľský oriešok má svojich víťazov

Celoslovenská čitateľsko-výtvarná súťaž Čitateľský oriešok predstavila víťazov. Súťaž pre druhý, tretí a štvrtý ročník základnej školy funguje už tretí rok. „Aj v tomto ročníku sme sa zamerali na práce hlavne z výtvarného hľadiska. Množstvo krásnych prác svedčí o bohatej kreativite detí a trpezlivosti zo strany pedagógov, uviedla výtvarníčka a členka poroty Zuzana Lukáčová.

Celý článok nájdete tu.

skolskyservis.sk – 18. 4. 2017: Jazyky budú mať zelenú.... V Panta Rhei

Po anglicky so Zuzkou Vačkovou" – tak znie názov spoločného projektu RAABE Slovensko a Panta Rhei, v rámci ktorého chcú slovenským čitateľom priblížiť značku PONS.

Celý článok si prečítajte tu.

TV Poprad – 6. 4. 2017: Nové spôsoby vzdelávania cudzích jazykov

Učiť sa cudzie jazyky je v dnešnej dobe nevyhnutné. Školy dávajú svojim žiakom možnosti nielen v podobe učebníc a jazykových kurzov... Stačí si len vybrať, čo vám najviac vyhovuje.

Pozrite si reportáž tu.

 

LA SPERANZA 1/2017 – 7. ročník

Prečo je dôležité, aby sme v našom živote odpustili ľuďom, ktorí nám ublížili? Prečítajte si rozhovor o odpúšťaní s PhDr. Evou Gajdošovou, PhD.

Celý rozhovor nájdete tu.

RTVS Dámsky klub – 28. 2. 2017: Viete, ako cibriť grafomotoriku škôlkarov?

Cenné rady rodičom nielen predškolákov v podaní doc. PaedDr. Barbory Kováčovej, PhD., liečebnej pedagogičky. Medzi mnohými užitočnými pomôckami nechýbali v Dámskom klube na RTVS Jednotke ani pracovné zošity RAABE Kuliferdo na rozvoj školskej zrelosti.

Prehrať celú reláciu.

ucn.sk – 26. 2. 2017: Zapojte žiakov do chemickej súťaže a SKÚSTE POKUS

V rámci 5. národnej konferencii učiteľov chémie, ktorá sa konala 3. februára 2017 v Banskej Bystrici bol po prvý raz verejne prezentovaný koncept celkom novej súťaže pre druhý stupeň základných škôl s názvom Chémia pod pokrievkou „Skús pokus", do ktorej sa môžu prihlásiť žiaci šiesteho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka ZŠ a osemročných gymnázií. Stačí skúsiť pokus s bežnými potravinami, natočiť ho na video a poslať ho do 15. apríla organizátorovi súťaže.

Prejsť na celý článok.

ucn.sk – 25. 2. 2017: EXPOLEDU – Štartuje nové súvislé vzdelávanie pre pedagógov

Zaujímajú vás aktuálne metodicko-didaktické trendy vo vašej vzdelávacej oblasti? Hľadáte inšpiráciu na cvičenia, aktivity a experimenty? Chceli by ste sa zlepšiť v riadení vyučovacej hodiny? Ak áno, zbystriť by mali pozornosť najmä učitelia prírodovedných predmetov.

Celý článok si môžete prečítať tu.

 

rodinka.sk – 24. 2. 2017: Pomáhajú škôlkarovi pracovné zošity?

Pracovné zošity pre škôlkarov. Téma, ktorá rozdeľuje rodičov medzi tých, ktorí vidia ich význam a tých, ktorí ich považujú za „vyhodené" peniaze. Je používanie pracovných zošitov výmysel modernej doby? Doc. PaedDr. Barbora Kováčová, PhD., liečebná pedagogička, si myslí opak: „Aj v minulosti sa používali pracovné zošity, len ich tlačená forma nebola taká známa a propagovaná. Deti si rozcvičovali ruku na voľný hárok papiera, kreslili na tabuľu či kriedami na chodník. V podstate išlo o priestor, ktorý však nebol ničím limitovaný, ani ohraničený. V súčasnej dobe sú pracovné zošity akýmsi mikropriestorom, ktorý má napomáhať deťom pripraviť sa na formát zošitov v prvom ročníku základnej školy."

Celý článok nájdete tu.

ucn.sk – 24. 2. 2017: Bezplatné školenia pre učiteľov ZŠ pokračujú už v marci 2017

Odborné nakladateľstvo RAABE s podporou jednotlivých odborov školstva pozýva všetkých učiteľov základných škôl aj osemročných gymnázií na bezplatné školenia. Rozvoj čitateľskej gramotnosti na prvom stupni základných škôl a rozvoj pozitívneho vzťahu k prírodným vedám na druhom stupni základných škôl a osemročných gymnázií – budú predmetom tohtoročných bezplatných školení.

Viac o školeniach sa dozviete tu.

 

www.minv.sk – 20. 2. 2017: Aktuálny ročník medzinárodnej konferencie UČITEĽ NIE JE GOOGLE4 aj o integrácii detských utečencov

Integrácia detí utečencov na Slovensku bude jednou z tém medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov, ktorá sa bude konať 15. - 16. júna 2017 v Senci. Takmer 500 učiteľov a riaditeľov materských, základných, stredných a základných umeleckých škôl sa okrem iného oboznámi aj so skúsenosťami z praxe našich odborníkov na migračnú politiku a integráciu utečencov na Slovensku.

Prejsť na článok.

 

Učiteľské noviny 2/2017, strana 28: Zapojte žiakov do novej chemickej súťaže a SKÚSTE POKUS

3. februára 2017 odštartoval prvý ročník celoslovenskej súťaže pre žiakov základných škôl s názvom Chémia pod pokrievkou „Skús pokus". Organizátorom je učebnicové nakladateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. Do súťaže sa môžu prihlásiť žiaci šiesteho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka ZŠ a osemročných gymnázií. Stačí skúsiť pokus s bežnými potravinami, natočiť ho na video a poslať ho do 15. apríla organizátorovi súťaže.

Viac o súťaži sa dozviete tu.

Učiteľské noviny 2/2017, strana 20: EXPOLEDU – Štartuje nové súvislé vzdelávanie pre pedagógov

Neustále vzdelávanie sa vo svojom odbore je nevyhnutným predpokladom úspešného a efektívneho vykonávania svojej práce. Školstvo nie je výnimkou... Vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA sa preto rozhodlo napomôcť pedagógom základných škôl, špeciálnych základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl v získavaní teoretických aj praktických poznatkov a zorganizovať súvislé vzdelávanie pedagógov s názvom EXPOLEDU.

Celý článok nájdete tu.

 

skolskyservis.sk – 4. 2. 2017: BSK: Knihy sa opäť vracajú do škôl

Súťaž „Vráťme knihy do škôl" dnes odštartovala svoj šiesty ročník. Spoločne ju organizujú Bratislavský samosprávny kraj, ABCknihy.sk a vydavateľstvá IKAR a Raabe. Hlavným cieľom projektu je podpora čítania u detí a mládeže a vzbudenie ich záujmu o literatúru.

Celý článok nájdete tu.

 

skolskyservis.sk – 19.1. 2017: Už ste sa prihlásili do súťaže Čitateľský oriešok?

"Počet prihlásených žiakov a škôl do tretieho ročníka našej súťaže mnohonásobne prevýšil naše očakávania. V porovnaní s prvým ročníkom súťaže sa môžeme tento rok pochváliť až 144 %-ným nárastom v počte prihlásených žiakov a 93 %-ným nárastov v počte zapojených škôl. To je krásny výsledok v Roku čitateľskej gramotnosti, ako tento školský rok nazvalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR," povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.

Viac sa dozviete tu.

ucn.sk – 17. 1. 2017: Štvrtina slovenských základných škôl lúska príbehy

Do tretieho ročníka celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok 3, ktorú vyhlásilo odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko, sa prihlásilo takmer 25 000 žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka základnej školy.

Celý článok si môžete prečítať tu.

pravda.sk – 16. 1. 2017: Chcete sa v tomto roku zlepšiť v cudzom jazyku? Súťažte o cudzojazyčné knihy!

Josef Jařab, známy český anglista a amerikanista, uznávaný profesor a bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci tvrdí, že „pre strednú aj základnú školu, v ktorých sa deti začínajú učiť cudzie jazyky, je potrebné nájsť literatúru, ktorá zodpovedá danej vekovej kategórii, a čítať, čítať, čítať... To je pre mňa cesta k dobrému zvládnutiu cudzieho jazyka."

Čítajte celý článok tu.

Učiteľské noviny – 16. 1. 2017, strana 16: Každý jazyk má svoj príbeh. Nájdite si ten svoj!

Táto stránka používa cookies. Viac info